Markéta Bartošová: Německo sjednocené Thatcherové navzdory
Když mluvčí vlády NDR Günter Schabowski na podzim roku 1989 oznámil, že východní Němci mohou „okamžitě" vycestovat, zaskočil tím nejen novináře na tiskové konferenci a celé Německo, které ho sledovalo v televizi, ale trochu to vypadalo, že i sám sebe.Zeď padla ještě před půlnocí - bez jediného výstřelu.
Věci se daly do pohybu tak rychle, že překvapily svět nepřipravený. S alternativou kolapsu komunismu v samotném rodišti Marxe a Engelse, který znovu otevřel možnost sjednocení Němecek, se už tak trochu nepočítalo - ani na Východě, ani na Západě.
Jednota Německa byla sice hlavním zahraničně-politickým cílem Bonnu už od doby, kdy Sověti zemi roztrhli, dokonce o ní mluvil zvláštní článek v ústavě. Ale po čtyřiceti letech dvou zacementovaných bloků se zdála tak nepravděpodobný, že řada zemí zůstala stát po pádu Berlínské zdi prakticky s otevřenými ústy. Vakua využil kancléř Helmut Kohl.
Ten razil teorii, že spojení NDR a Spolkové republiky bylo možné prosadit jen během několika málo dnů po pádu zdi. Až euforie opadne, Evropa na něj ze strachu z příliš silného Německa nepřistoupí, bál se Kohl. A vyjednání to byla opravdu těžká. Třebaže se nám dnes existence sjednoceného Německa zdá úplně samozřejmá, dřív byla jen jednou z alternativ.
Tehdejší ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher za ní zaplatil dokonce svým zdravím. Vyplývá to z dosud neznámých dokumentů, které zveřejnil německý magazín Spiegel. Na srdce nemocný liberál se svými kolegy z Velké Británie, Francie, Ameriky a z Ruska vyjednával v prvních dnech nového roku tak intenzivně, že se málem nedožil březnových - prvních svobodných - voleb.
Dramatické dny a neustálé cestování jeho srdce špatně snášelo. Není divu, odpor proti znovusjednocení Německa, který musel spolu s Kohlem překonávat, byl veliký.
Mohli ale Michail Gorbačov, Francois Mitterand a Margaret Thatcherová zastavit běh dějin? To asi ne, ale zpomalit ho rozhodně mohli. Čtyři vítězné mocnosti měly o budoucnosti Berlína stále poslední slovo. Jednotu Německa bezvýhradně podporovaly jen Spojené státy.
Ale klíč k ní a tedy i k pozdější evropské integraci ležel v Moskvě. Michail Gorbačov ho nakonec pustil za příslib, že NATO se nebude rozšiřovat na východ. S Francouzi Němci jednotu vyhandlovali za závazek, že vymění svou marku za společnou evropskou měnu.
Jen Margaret Thatcherová zůstala sveřepá, sjednocení Německa Británie ani Evropa nechce a nepodpoří, ujišťovala Moskvu. Jak alespoň vzpomíná Helmut Kohl ve svých pamětech, údajně prohlásila: „Dvakrát jsme Němce porazili! A už jsou tu zase!"
Autorka je redaktorka ČRo Rádia Česko
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.