Marek Hudema: Miliardová trubka

3. říjen 2023

Doby malého státu jsou pryč, stejně jako doby, kdy stát nechtěl podnikat. Platí to i u nás a platí to i pro vládu, kde je nejsilnější stranou pravicová ODS. Nic to neilustruje lépe než nedávná koupě ztrátového provozovatele systému páteřních plynovodů Net4Gas.

Stát si přes firmu ČEPS kupuje v podstatě prázdnou a momentálně neužitečnou trubku plus sedm miliard korun v hotovosti. Za to zaplatí tři až pět miliard korun.

Čtěte také

Zní to jako dobrý obchod, i když firma přišla o svůj hlavní zdroj příjmů, přepravu plynu z Ruska. Tedy kdyby Net4Gas neměl dalších zhruba 33 miliard korun dluhů.

Suma sumárum, i když započítáme další majetek společnosti, stát dává přes 30 miliard korun za firmu na pokraji bankrotu. A to doslova. Její majitelé, investiční fondy Allianz a Borealis, už prý začali uvažovat, jak minimalizovat v případě krachu své ztráty. Nakonec je zachránil stát.

Další plynové potrubí a rafinerie?

Proč to vláda udělala? Podle ministrů chce získat kontrolu nad firmou, protože tak získá důležité slovo v české energetice a bude moci hájit národní zájmy. A chce zabránit bankrotu a rozprodeji firmy, což by prý poškodilo zákazníky.

Čtěte také

Je ovšem otázkou, proč nelze ochránit strategické zájmy státu i zákazníky nějakou státní regulací. Vždyť stát podobně reguluje třeba banky, které také nevlastní. A nevlastní třeba ani nemocnice. Čím se od toho liší přeprava plynu?

Možná je náš stát v takovém stavu, že už nikdo neumí takovou regulaci napsat nebo ji politici neumí či spíš nechtějí vymáhat. Či jen vyslyšeli volání voličů po tom, aby v energetice něco udělali, a došlo jim, že se nejlépe „prodává“ zestátnění soukromých firem.

Paradoxní přitom je, že v době, kdy vláda škrtí po stovkách a tisících platy státních zaměstnanců, plánuje utrácet miliardy. Navíc to zřejmě totiž není poslední vládní nákup v energetice, stát má prý zájem o další plynové potrubí a rafinerie. Přitom vládě dominuje ODS, která má přímo ve svém programu, že prosazuje malý a efektivní stát a podporuje soukromé vlastnictví.

Autor je komentátor Lidových novin

autor: Marek Hudema
Spustit audio