Marek Hudema: Miliardová trubka
Doby malého státu jsou pryč, stejně jako doby, kdy stát nechtěl podnikat. Platí to i u nás a platí to i pro vládu, kde je nejsilnější stranou pravicová ODS. Nic to neilustruje lépe než nedávná koupě ztrátového provozovatele systému páteřních plynovodů Net4Gas.
Stát si přes firmu ČEPS kupuje v podstatě prázdnou a momentálně neužitečnou trubku plus sedm miliard korun v hotovosti. Za to zaplatí tři až pět miliard korun.
Čtěte také
Zní to jako dobrý obchod, i když firma přišla o svůj hlavní zdroj příjmů, přepravu plynu z Ruska. Tedy kdyby Net4Gas neměl dalších zhruba 33 miliard korun dluhů.
Suma sumárum, i když započítáme další majetek společnosti, stát dává přes 30 miliard korun za firmu na pokraji bankrotu. A to doslova. Její majitelé, investiční fondy Allianz a Borealis, už prý začali uvažovat, jak minimalizovat v případě krachu své ztráty. Nakonec je zachránil stát.
Další plynové potrubí a rafinerie?
Proč to vláda udělala? Podle ministrů chce získat kontrolu nad firmou, protože tak získá důležité slovo v české energetice a bude moci hájit národní zájmy. A chce zabránit bankrotu a rozprodeji firmy, což by prý poškodilo zákazníky.
Čtěte také
Je ovšem otázkou, proč nelze ochránit strategické zájmy státu i zákazníky nějakou státní regulací. Vždyť stát podobně reguluje třeba banky, které také nevlastní. A nevlastní třeba ani nemocnice. Čím se od toho liší přeprava plynu?
Možná je náš stát v takovém stavu, že už nikdo neumí takovou regulaci napsat nebo ji politici neumí či spíš nechtějí vymáhat. Či jen vyslyšeli volání voličů po tom, aby v energetice něco udělali, a došlo jim, že se nejlépe „prodává“ zestátnění soukromých firem.
Paradoxní přitom je, že v době, kdy vláda škrtí po stovkách a tisících platy státních zaměstnanců, plánuje utrácet miliardy. Navíc to zřejmě totiž není poslední vládní nákup v energetice, stát má prý zájem o další plynové potrubí a rafinerie. Přitom vládě dominuje ODS, která má přímo ve svém programu, že prosazuje malý a efektivní stát a podporuje soukromé vlastnictví.
Autor je komentátor Lidových novin
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.