Marek Hudema: Evropa je jako žába, která se hodně pomalu vaří. Co nás zachrání?

12. září 2024

Ital Mario Draghi se proslavil prohlášením, podle kterého Evropská centrální banka, kterou tehdy vedl, udělá cokoliv, co bude třeba, aby zachránila euro. Tato slova odstartovala v roce 2012 začátek konce krize eurozóny. Eurozóna a euro přežily. Teď je Draghi zpět, tentokrát v roli zachránce evropské ekonomiky. Starý kontinent totiž upadá a Draghi je autorem zprávy, která navrhuje, jak to zastavit. Objednala si ji u něj Evropská komise.

Evropu tíží vysoké ceny energií, klesající produktivita práce, zaostávání za Spojenými státy a Čínou a umírající průmysl. Na první pohled je to výsledek posledních let, tedy epidemie covidu-19 a ruské invaze na Ukrajinu. Jenže evropské problémy jsou hlubší.

Čtěte také

Evropa už dlouho roste jen pomalu a úspěšné firmy z ní odcházejí. Je to proto, že nefunguje jednotný evropský trh, dost se neinvestuje do infrastruktury a inovací, regulace brání malým firmám vyrůst a velké společnosti zase drží při zemi evropská antimonopolní politika.

Draghi chce tohle všechno a mnoho dalšího změnit. Jako realista nechce revoluci, tedy změnu základních unijních smluv, ale chce postupovat přizpůsobování a vylepšováním současných politik a institucí.

Jako ta žába...

Jenže i tak jsou Draghiho návrhy pro některé příliš radikální a proto jsou v podstatě mrtvé. I když mají ekonomicky smysl.

Čtěte také

Například Draghiho návrh na to, aby si na nutné obří investice Evropa společně vypůjčila, odmítl jen pár hodin po jeho zveřejnění německý ministr financí. Francouzi zase sabotují integrovaný kapitálový trh, který Draghi chce, a malé země jsou proti tomu povolit slučování obřích evropských firem, i když to pomůže inovacím.

Vlády části evropských zemí totiž nevidí nutnost razantních celoevropských změn. Vždyť Evropa upadá jen pomalu a jejich voliči žádají zachování současného stavu či návrat k tomu, jak to bylo dřív, ne nějaké reformy.

Marek Hudema

Evropa je jako žába, co se vaří pomalu, a to tak jí to nepřijde jako problém. Draghi proti tomu nezmůže nic. Jako šéf Evropské centrální banky si mohl dělat, co chtěl, a tím zachránit euro, ale Evropskou unii ale nemůže zachránit proti vůli vlád jejích zemí.

Členské země jsou totiž „majitelé“ a „akcionáři“ Evropské unie a rozhodují o ní, nikoliv experti či úředníci typu Draghiho. Byť by měli tisíckrát lepší nápady, než jaké mají národní politici.

Autor je komentátor Lidových novin

autor: Marek Hudema
Spustit audio