Marek Hudema: Američanům se krize kolem Ukrajiny vůbec nehodí

13. únor 2022

Možný útok Ruska na Ukrajinu je v centru pozornosti všech médií i světových politiků. Včetně těch amerických. Jenže proč vlastně Spojené státy Rusko a jeho chování tak zajímá? Na první pohled to nemá příliš logiku.

Rusko má sice ohromný jaderný arzenál a největší počet tanků na světě, na druhou stranu je od Ameriky poměrně daleko a je to dost slabý protivník.

Čtěte také

Jeho ekonomika má výkon asi jako Itálie, ruské výdaje na obranu jsou zhruba jedenáctkrát nižší než ty americké, a to Spojené státy nestojí proti Rusku sami, ale se svými spojenci.

Mnohem důležitějším protivníkem je pro Američany Čína, která je druhou největší ekonomikou světa, má největší loďstvo na světě, rychle rostoucí armádu a globální zájmy střetávající se s těmi americkými.

USA nemohou vést tři velké války

Čtěte také

Jenže jsou to právě američtí spojenci v Evropě, kteří se cítí ohroženi Ruskem, nepřejí si válku v Evropě a volají po americké pomoci. Jak vojenské, tak politické. Washington se tak musí v rusko-ukrajinské krizi angažovat, aby neztratil svoji důvěryhodnost pro spojence, které potřebuje i proti Číně. Jenže to odčerpává americké síly.

Spojené státy například momentálně nemohou vést tři, a možná dokonce ani dvě velké války současně. Ani jimi hrozit. Přitom momentálně odstrašují Rusko, aby nezaútočilo na Ukrajinu. Zároveň se ke konci blíží rozhovory o íránském jaderném programu, kde možná bude třeba také vojenské hrozby.

Marek Hudema

A pak je tady Tchaj-wan, který se nedokáže sám ubránit čínské přesile a který chce Čína získat. S takto napjatými silami možná Spojené státy nebudou mít kapacity k jeho obraně před Čínou ani k zastavení dalšího tlaku Pekingu kdekoliv v Pacifiku. A to Číňané vědí a těží z toho. Američané s tím ale momentálně nemohou vůbec nic dělat.  

Autor je komentátor Lidových novin

autor: Marek Hudema
Spustit audio