Máme teď novou a smutnou symboliku Dne památky obětí komunistického režimu, říká ředitel programu Jeden svět

27. červen 2018

Už 14 let si den popravy právničky a národněsocialistické poslankyně Milady Horákové Česko připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu. Letos má ale jednu symboliku navíc.

Alespoň to říká ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni Karel Strachota. „Jednou ze smutných odlišností je to, že zrovna dnes byla jmenována vláda, která se bude těšit podpoře KSČM. Je to smutná symbolika,“ myslí si ředitel. Na samotné připomínce smrti Horákové a dalších to ale jinak nic moc nezmění.

Ví ale dnešní mladá generace, kdo Milada Horáková vůbec byla? „Z našich opakovaných a dlouhodobých průzkumů vyplývá, že se víc než polovina mladých o období našich dějin z let 1945−1989 zajímá a hlavně chtějí vědět víc.“ Pořád to ale není většina. Třeba proto, že se na základních i středních školách k tomuto období kantor vůbec nedostane. Přitom má možnost zabrousit na nejednu webovou stránku.

Mezery na odborných školách a učilištích

Příběhy slavných: Milada Horáková

Milada Horáková před státním soudem

Zasadila se o práva svobodných žen a nemanželských dětí. Přežila věznění gestapa. Komunismus ne. V titulní roli Aranka Lapešová. Součástí článku jsou tentokrát i autentické záznamy z procesu s odborným komentářem. Včetně cenzurou vystřižených posledních slov.

„Takových škol ubývá, ale pořád jsou,“ říká Strachota. Největší mezeru ve vzdělání totiž mají studenti středních odborných škol a učilišť. „Na jedné straně jsou hlavně gymnázia, která se období komunistické totality věnují opravdu hodně. Na opačném konci jsou pak i podle podrobných výzkumů odborné školy a učiliště, kde se novodobé dějiny neučí vůbec,“ přiznává.    

Přitom je podle ředitele zrovna toto období naší historie zásadní. „Abychom porozuměli současnosti, přece musíme připomínat, co předchozí zločinný komunistický režim pro naši zemi doopravdy znamenal. O život přišly a do lágrů se dostaly tisíce lidí… Nejen z procesu s Miladou Horákovou, ale z příběhů dalších lidí perzekvovaných komunistickou diktaturou přece pochopíme, že svou svobodu a demokracii musíme opečovávat. Protože jinak o ni můžeme lehce přijít. To přece platí dodnes.“

Milada Horáková

V audiozáznamu vysílání se dozvíte víc. Hostem byl totiž kromě Karla Strachoty i historik a didaktik Odboru vzdělávání a výzkumu Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslav Pinkas.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.