Máme 7 divů světa, 7 trpaslíků, 7 statečných a proč ne 7 svátků se zavřenými obchody? ptá se Grossmann

2. říjen 2018

Vyznáte se ve státních svátcích, respektive ve dnech, ve kterých mají české obchody nad 200 m² zavřeno?

Poslanci budou brzy hlasovat o zrušení zákona, který obchodníkům přikazuje mít o 7 státních svátcích povinně zavřeno. Předkladatel novely Patrik Nacher (ANO) k tomu přidal ještě další variantu, kterou navrhl ze zákazu vyjmout pouze velkoobchody. Na nich jsou totiž závislé instituce s nepřetržitým režimem. Třeba nemocnice, hotely nebo sociální ústavy.

Je možno zákon změnit, ale my bychom šli opačným směrem. Tedy rozšířením zákazu prodeje na všechny státní svátky v Česku.

Ivo Grossmann, právní poradce Unie zaměstnanců obchodu a služeb

Současný zákon nevyhovuje nikomu. Zákazníci jsou zmateni a nevědí, kdy je otevřeno. Nezaznamenali jsme ale ani nějaké požadavky ze strany našich zaměstnanců, spíš je o práci ve svátcích velký zájem. Jsme pro zrušení zákazu.

Radek Sazama, ředitel Komory obchodních řetězců Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Svátky, kdy musí mít obchody s plochou nad 200 m² zavřeno:
1. ledna – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
Velikonoční pondělí
8. května – Den vítězství
28. září – Den české státnosti
28. října – Den vzniku samostatného československého státu
24. prosince – do 12:00 mohou mít otevřeno
25. prosince – 1. svátek vánoční
26. prosince – 2. svátek vánoční

Podle Ivo Grossmanna je přivýdělek za práci ve svátek pouze relativní. Alespoň takové informace prý Unie má přímo od zaměstnanců. „Přivýdělek by měl být, alespoň podle zákoníku práce, ve výši 100 % průměrného výdělku. To ale jen v okamžiku, kdy s tím souhlasí zaměstnavatel. Obvykle jde o náhradu náhradním volnem, které si ale zaměstnanec musí vybrat do tří měsíců,“ popisuje Grossmann.

Chtěli jsme mít zavřeno o všech svátcích

Motivem Zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě č. 223/2016 Sb. prý ale byla hlavně pomoc zaměstnancům. „Chápu, že tady je jistý střet mezi zaměstnanci a spotřebiteli… Ale když jsme to navrhovali, tak jsme měli dvě varianty. Neprošla nám ta, ve které jsme chtěli zavřít obchody na všechny státní svátky… Protože k tomu nebylo společenské ani politické klima ve Sněmovně,“ vzpomíná na rok 2016 zástupce Unie zaměstnanců obchodu a služeb.

Podle něj tady hraje roli i naše „česká pohodlnost si něco dopředu zjistit. Přece každý máme na stole nějaký kalendář a tam si můžeme 7 dní v roce červeně vyznačit jako zavřeno.“ Nakonec bylo zvoleno 7 státních svátků, což je prý mix svátků, které se vztahují k české státnosti, a některých náboženských svátků.

To číslo 7 je podle mne magické: máme 7 divů světa, 7 trpaslíků, 7 statečných a proč ne 7 státních svátků, ve kterých jsou obchody zavřeny?
Ivo Grossmann

Proč zrovna těchto 7 svátků? 

Právní poradce Unie zaměstnanců obchodu a služeb Radek Sazama, který by zákaz prodeje zrušil, tvrdí, že už jen výběr 7 svátků nemá žádnou logiku. „Navíc je tam opravdu velká zátěž a stres ve dnech, které státním svátkům předcházejí. A zaměstnanci za takovou směnu nemají žádný příplatek,“ kontruje.

Asi nejvíc mu ale vadí, že se tak stát stará pouze o zaměstnance obchodů nad 200 m². Proč je tady diskriminace? Proč si nezaslouží mít volno tedy úplně všichni?“ ptá se. Navíc, o těchto 7 svátcích nemají povinně zavřeny internetové obchody, logistická centra a distribuční sklady.

Nechme to na obchodnících 

„Ti by ale otevřeno mít přece mohli, protože zázemí nepřetržitých provozů jako jsou hotely, restaurace nebo nemocnice je potřebují. Velkoobchody totiž využívají jako své zásobující sklady a obracejí se na ně se svými požadavky klidně i 2× denně.“

„Je třeba, aby se to, jestli bude obchod zavřený (nebo otevřený) nechalo na vlastní vůli obchodníků. Dobře se přece orientují podle potřeb svých zákazníků. Trh si s tím určitě poradí, to je ta nejlepší regulace.“ 

Podle Radka Sazamy je přece zcela v rukou zákazníka, aby o svátcích dělal, co chce. „Když chce, aby sportoval, věnovával se rodině, nebo nakupoval, proč ho v tom má nějaký zákon omezovat?“

autoři: Veronika Sedláčková , lup

Související