Malé české toky ohrožuje sucho. Velký problém mají i organismy, které v nich žijí
O suchu slýcháme v souvislosti se změnou klimatu čím dál častěji. Prázdnější studny a zákazy napouštění bazénů ale nejsou jediným dopadem změn na Zemi. Ještě drtivější dopad má sucho na organismy, které žijí ve vodě a v její těsné blízkosti.
Čtěte také
Klimatická změna se projevuje i většími výkyvy počasí, jako například intenzivními přívalovými dešti. Půda je nedokáže vsáknout a tak voda ještě víc odtéká řekami z našeho území. A to je v kombinaci se suchem pro vodní živočichy další komplikace.
To, že by úplně vyschlo koryto velké řeky, jako je Vltava nebo Labe, podle hydrologů nehrozí. Malé toky jsou ale v ohrožení, dokonce víc než polovina z nich.
V Česku mají dlouhodobě problém se suchem řeky na Krušnohorsku – pravidelně v létě vysychají přítoky Ohře nebo Bíliny. Také některé malé přítoky Labe ve východních Čechách. A už od přelomu tisíciletí pozorují hydrologové vysychání malých potoků i na jihu Moravy.
Jak klimatická změna ovlivňuje kvalitu vody? Zvládnou se raci nebo ryby přizpůsobit? A je vlastně česká krajina připravena na dopady klimatické změny? Víc se dozvíte v pořadu Zaostřeno Lucie Pávové.
Související
-
Hladiny řek na Vysočině se po deštích vrátily na svoji běžnou úroveň, sucho se může rychle vrátit
Vydatné deště, které prošly Českem, pomohly průtokům v řekách. Některé pomohly vrátit do běžného stavu.
-
Pršelo i na severu Čech, meteorologové výstrahu na sucho přesto nezrušili
Zatímco v jiných částech republiky nebezpečí požárů ubývá, na severozápadě Čech výstraha před nimi zůstává v platnosti. Uvedli to dnes, tedy v sobotu 22. 7., meteorologové.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka