Magnetický pohon pro mikroroboty

13. březen 2009

Švýcarští inženýři vsadili při řešení pohonu miniaturních strojků na magnetismus a strukturu inspirovanou bakteriemi. Dosahují rychlosti v řádů mikrometrů za sekundu.

Miniaturní stroje by teoreticky mohly vykonávat chirurgické zákroky nebo fungovat jako maličké továrny. Problémem je ovšem jejich pohon - to, co funguje v normálním měřítku, se totiž nedá zmenšit do kýžených miniaturních měřítek. Inženýři ze Švýcarského federálního technologického institutu se při řešení toho problému inspirovali u bakterií, které ve vodě pohání vlnění bičíku.

Svoje strojky, které jsou stejně velké jako bakterie, vybavili umělým bičíkem. Tvoří jej dlouhý pásek z polovodičového materiálu zakončený "hlavičkou" z niklu, chromu a zlata. Bičík se pohybuje díky změnám magnetického pole, které produkují tři páry elektromagnetických cívek umístěné na osách y, x a z kolem nádrže, ve které strojky plavou. Nejvyšší rychlost, jakou dokážou vyvinout, je zatím 20 mikrometrů za sekundu, ale inženýři nevylučují, že v budoucnosti zrychlí až na "závratných" 100 mikrometrů za sekundu.

Stránky projektu včetně videosekvencí dokumentujících pohyb mikrorobotů.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.