SERIÁL

Madeleine Albrightová: Fašismus. Varování

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Madeleine Albrightová

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Mějte se na pozoru! Varuje své čtenáře bývalá velvyslankyně USA při OSN a v letech 1997–2001 americká ministryně zahraničních věcí českého původu Madeleine Albrightová, rozená Marie Jana Körbelová, ve své nejnovější knize Fašismus. Varování. Tu na sklonku roku 2018 v překladu Tomáše Vrby vydalo nakladatelství Argo.

V sedmnácti čtivě napsaných kapitolách, ze kterých přinášíme výběr, Albrightová dokládá jeden neopomenutelný fakt: v dějinách 20. století není demokratické zvolení diktátora žádnou výjimkou.

Autorka s obavami, ale i s jemným sarkasmem sleduje nynější vzestup fašistických tendencí a počínání autoritářských politických vůdců ve Venezuele, na Filipínách, v Turecku, Maďarsku, Polsku, Rusku, Spojených státech, České republice i v jiných zemích a hledá příčiny a souvislosti tohoto pochmurného vývoje.

V knize se Albrightová mimo jiné zabývá samotnou definicí i užíváním a nadužíváním samotného pojmu fašismus. „Fašista je podle mne ten, kdo se silně identifikuje s celým národem nebo s celou skupinou obyvatel a uzurpuje si právo mluvit jejich jménem, nezajímají ho práva ostatních a je odhodlán použít k dosažení svých cílů veškeré nutné prostředky včetně násilí.“ Problematiku také konzultuje se svými studenty z Georgetownské univerzity.

Jako když škubete slepici…

I když Albrightová poměrně podrobně vykresluje portréty jednotlivých vůdců evropských i neevropských totalitárních, nedemokratických či jen zdánlivě demokratických režimů, nepostupuje ve vyprávění lineárně, ale tematicky; historická fakta neustále porovnává s nedávnými událostmi i s vlastními vzpomínkami a zkušenostmi coby diplomatky, která se s řadou uvedených politiků setkávala osobně.

Fašismus. Varování sleduje především jisté zákonitosti a mechanismy, které se dají vypozorovat při nástupu autoritářských politiků k moci, a s oprávněnou naléhavostí vyzývá k mimořádné obezřetnosti.

Nedemokratické režimy totiž bez ohledu na děsivou historickou zkušenost stále lákají k napodobování. Běžný občan nemusí změnu velmi dlouho postřehnout, neboť při kumulování moci, jak jednou trefně vyjádřil otec fašismu Benito Mussolini, „je dobré postupovat podobně, jako když škubete slepici – peříčko po peříčku.“

Desetidílnou premiéru připravila Ivana Myšková. V režii Petra Mančala čte Ivana Plíhalová. Dramaturgyně Vladimíra Bezdíčková.

Spustit audio
autor: Ivana Myšková