Lukáš Kovanda: Vepřové Čechům nejspíš podraží, radost z čínského moru prasat nemá ani Trump

18. duben 2019

Výkupní cena prasat v Česku se začala zvedat. Některé tuzemské masokombináty proto už zvyšují cenu vepřového, zatím v rozsahu kolem deseti procent.

Ale bude hůř. Důvodem je epidemie afrického moru prasat, která loni v srpnu propukla v Číně a kterou se zatím nedaří byť jen částečně zkrotit. Zkomplikuje život nejen milovníkům „vepřa-knedla-zela“ či šunky, ale také americkému prezidentu Donaldu Trumpovi.

Mimořádná opatření na Zlínsku skončí. Česko je první země světě, která porazila africký mor prasat

divočák – divoké prase

Česká republika je po téměř dvou letech oficiálně považována za zemi bez nákazy afrického moru prasat.

Čínská produkce vepřového letos podle odhadů klesne o zhruba 30 procent. To je asi tolik, jako by na světový trh přestala své vepřové kompletně dodávat celá Evropa. V Číně je totiž africkým morem nakažena až polovina chovů, takže je třeba prasata ve velkém vybíjet. Obnovení chovů může zabrat až pět let.

Vzhledem k tomu, že Číňané zkonzumují polovinu světového vepřového, je zřejmé, že dovoz do země notně naroste. Už se to děje. Prodejci vepřového v Evropě pociťují tlak na růst cen. Do Česka cenové vzlínání přichází z Německa, neboť zemědělský trh obou zemí je značně propojen.

Vepřové v Česku by mohlo v nejbližších měsících zdražit i o více než pětinu. Jestliže se v únoru cena vepřové kýty bez kosti pohybovala kolem 120 korun za kilogram, nelze vyloučit, že v nadcházejících měsících se dostane až ke 150 korunám za kilogram.

Riziko pro českého labužníka i pro Trumpa

Naštěstí vždy existuje možnost dát se na zdravější jídelníček. Příští měsíce, ba možná léta bude atraktivní sója. Pokud ne chuťově, pak alespoň cenově ano. Sójové boby totiž pro svůj vysoký obsah bílkovin Číňanům dobře slouží právě i k výkrmu prasat.

Africký mor prasat: veterináři testují chovná prasata, pátrají i po divočácích

Divočák (ilustrační foto)

Na Zlínsku platí od včerejška přísná veterinární opatření. Poprvé v historii se tam objevil africký mor prasat.

Když teď ale mají krmit minimálně o třetinu zmenšený chov, je zřejmé, že jejich poptávka klesá. Dovoz sójových bobů do Číny tak letos poprvé za patnáct let zřejmě poklesne.

Americký prezident Donald Trump nyní naléhá na Peking, aby zatížil cly jiné než klíčové zemědělské produkty, včetně sóji. V předvolební kampani pro prezidentské klání v příštím roce chce totiž potěšit americké farmáře, kteří tvoří podstatnou část jeho voličstva.

Pokud však Trump Peking přesvědčí, a ten cly zatíží něco jiného než sóju, bude nečekaně čelit jiné hrozbě – dopadům zmíněného moru prasat. Ten může mít na poptávku po produkci amerických zemědělců stejný nebo podobný dopad jako cla Pekingu na americký zemědělský dovoz.

Lukáš Kovanda

Africký mor prasat v Číně představuje riziko nejen pro českého labužníka, milovníka „vepřa-knedla“, ale také právě pro Trumpa v kontextu jeho snahy o znovuzvolení v příštím roce.

Autor je hlavním ekonomem Czech Fund

Spustit audio