Lukáš Jelínek: Srdceryvné příběhy vytlačují politiku

19. listopad 2018

Nahlédnout do soukromí politiků může být pro voliče atraktivní. Jenže někdy je lepší nevidět a nevědět. Zvlášť když se pak věci ukáží být jinými, než jak nám bylo srdceryvně líčeno.

Někdejší premiér Jiří Paroubek takřka v přímém přenosu vyměnil jednu manželku za druhou. Mladá atraktivní žena jej potom doprovázela na každém kroku, účastnila se i řady politických jednání.

Ondřej Konrád: Předvolební válka Paroubkových

Petra Paroubková se svým manželem Jiřím na archivním snímku z roku 2014.

Když se lidé rozvádějí, bývá to někdy peklo a zní drastické věci. O tom zřejmě už asi každý aspoň cosi slyšel.

Příběh moderního úspěšného páru vyvrcholil nejen rozvodem, ale i veřejným vyprávěním paní Paroubkové o sejfu, účtech a obchodech pana Paroubka. Prý mu to zhatilo návrat do první politické ligy v letošních senátních volbách.

Další premiér Petr Nečas byl vždy líčen jako vzorný, hluboce věřící konzervativec, rodinný typ, ideální otec a manžel. Jeho politickou dráhu pomohly ukončit odposlechy, které leccos nasvítily jinak.

Veřejnost se začala rýpat v jeho mimomanželském poměru s exaltovanou tajemnicí, která ani neváhala nasadit na řádnou manželku ministerského předsedy agenty tajné služby.

Kašírovaný showbyznys

Dnes nás zaměstnávají blízcí Andreje Babiše. Ten rád a hodně v médiích i ve Sněmovně mluví o tom, jak mu je rodina vším a jak udělá všechno pro to, aby ji ochránil. Bylo tomu i tehdy, když jeho příbuzní na čas převzali farmu Čapí hnízdo? Díky tomu mohla čerpat evropskou dotaci, na níž by společnost spadající pod obří holding Agrofert nedosáhla.

Ondřej Konrád: Otec, syn i dech hradní

Andrej Babiš

Je to zvláštní, že se příslovečně klidné, usedlé Švýcarsko už podruhé, a vždy zcela nevinně, ocitlo ve středu české politické krize.

Nemoc v rodině je vždy zlá. Andrej Babiš veřejně popsal diagnózu syna i dcery. Teď se na každém nádražním perónu vášnivě debatuje o tom, jestli osudy Babiše juniora, včetně putování po Rusku a východní Ukrajině, jsou obyčejným lidským příběhem, nebo partií zákulisních politických hráčů či dokonce tajných služeb.

Možná i Andrej Babiš bude jednou s odstupem času litovat toho, jak moc a jak často ve svých politických projevech hovořil o své rodině a tím víc k ní přitahoval světla reflektorů. Nyní se mu to ale hodí. Nikdo nedokáže marketingově lépe balit emoce jako on.

Umí se do kamer zlobit i naříkat, zároveň však přesně volí slova tak, aby chytla voliče za srdce. V nedělním večerním rozhovoru pro TV Nova hned několikrát zopakoval, jak moc si váží podpůrných dopisů a emailů od chápavých občanů.

Jindřich Šídlo: Teď teprve vidíme, co znamená Palermo

Jindřich Šídlo

Některé slogany, které Andrej Babiš používal na začátku své politické dráhy, se v průběhu let staly natolik banálními, že se k nim už člověk ani nechce vracet.

Nechci divákům brát pohled do soukromí ústavních činitelů. Potíž ale je, že tím dochází k zastírání politiky coby věcné diskuse, střetu programů a argumentů. Místo toho je správa věcí veřejných zaměňována za kašírovaný showbyznys.

Stejně tak fakta z trestně-právních kauz zakrývají drby a bulvární historky. Nevíme pak, jestli žijeme v televizní mýdlové opeře, nebo v realitě, v níž se i politici dopouštějí nepravostí, lží, ba protizákonného jednání.

Je nejvyšší čas i současnou kauzu premiéra Babiše snést z obláčku citů a dojmů na pevnou zem. Normálně by k tomu vedlo projednání na parlamentní půdě například na pozadí blížícího se hlasování o nedůvěře vládě.

Lukáš Jelínek

Jenže Babiš není jediný, kdo vypráví dojemné příběhy. Pravicová opozice si s ním nezadá. Část politiků se naučila recitovat vzletné věty o ušlechtilých hodnotách, které jim byly ještě donedávna cizí. Jiná část politiků rovnou líčí Čapí hnízdo jako špionážní thriller.

Poctivou politickou práci odvádí málokdo. Pak se ovšem nelze lidem divit, že se raději nechají krmit rodinnými příběhy premiérských celebrit.

Spustit audio