Lucie Výborná a Tomáš Černý u vojáků v Afghánistánu: Výcvik slouží především k obraně a český právník lépe pozná švindl
Zhruba 350 vojáků Armády České republiky působí v současnosti na misi v Afghánistánu v rámci operace Rozhodná podpora. Přestože například na základně v Bagrámu plní společně s Gruzínci klíčovou roli ochránců všech 12 tisíc příslušníků koaličních sil, mluví se o nich de facto jenom když se stane to nejhorší, jako třeba v srpnu 2018, kdy se 3 čeští vojáci stali oběťmi sebevražedného atentátníka během patroly v okolí základny.
Jaké situace mohou například provázet setkání s místními civilisty? Jak vypadá výcvik obrany před různými druhy nebezpečí? A jaké úkoly ve vztahu k Afgháncům plní právník z velitelství mise Rozhodná podpora v Kábulu?
Lucie Výborná: Mise Afghánistán
Jak žijí čeští vojáci na misi v Afghánistánu? Co všechno obnáší příprava na patrolu mimo základnu? A nakolik se vojáci přátelí s místními obyvateli? Lucie Výborná a reportér Tomáš Černý se to vydali zjistit na vojenské základny v Kábulu a Bagrámu. Poslechněte si jejich reportáže.
S našimi vojáky v Afghánistánu jsme spolu s Lucií Výbornou natáčeli ve druhé půlce listopadu 2018. Navštívili jsme 17. úkolové uskupení na základně v Kábulu a také 11. strážní rotu na základně v Bagrámu.
Jak vypadá nácvik obrany?
Právě v Bagrámu na místním výcvikovém polygonu jsme zaznamenali nácvik obrany pro případ nutnosti vydat se mezi místní civilisty během patroly.
„Sílu používáme postupně. Nereagujeme okamžitě, že bychom, laicky řečeno, každého, koho potkáme, a nezdá se nám, zastřelili, ale máme postupy, kdy se snažíme komunikovat,“ vysvětluje jeden z vojáků.
Při výcviku se používají cvičná zařízení, včetně imitace vesty sebevražedného atentátníka. Dozvídáme se, že se vojáci poměrně běžně setkávají s házením kamenů – většinou ze strany místních dětí. Vojáci se cvičí na několika scénářích, včetně setkání se sebevražedným útočníkem.
Jak pracuje právník v Afghánistánu?
Ve střežené zóně v centru Kábulu sídlí nejen zastupitelské úřady, ale i velitelství operace Rozhodná podpora, kde působí i jeden český právník, jehož jméno z bezpečnostních důvodů neuvádíme.
„Práce právníka tady je zčásti stejná jako práce právníka v jakékoliv jiné instituci nebo organizaci. Z velké části je to klasická účedničina – pracovní smlouvy, služební právo, řešení konfliktů a obrovská masa vnitřních předpisů NATO, kterou je potřeba se prokousat a je třeba je vykládat,“ popisuje svou práci.
Vychází i do ulic Afghánistánu, ozbrojený a v neprůstřelné vestě, a komunikuje s místními obyvateli při vyřizování jejich žádostí o odškodnění. Odškodňuje se prý bez ohledu na míru zavinění, což je podle něho aspekt, se kterým se musí vypořádat. Odškodnění má být rychlé a spravedlivé.
Jaké právní systémy jsou uplatňovány v Afghánistánu? A jak se stupňuje síla při setkání s podezřelými? Poslechněte si celé Zaostřeno Tomáše Černého a Lucie Výborné.
Související
-
V Afghánistánu máme 14 mrtvých za 16 let. To není důvod k ústupu, tvrdí armádní psychiatr
„Na úrovni lidských životů to jsou tragédie, ale za šestnáct let války to není taková hrůza,“ podotýká hlavní psychiatr Armády České republiky Jan Vevera.
-
Výkřiky politiků nad mrtvým vojákem jsou jak kroužení supů nad mrtvým, tvrdí válečný veterán
Válka v Afghánistánu trvá už 17 let, a to i za účasti českých vojáků, kteří jsou součástí spojeneckých vojsk NATO. Pro a proti moderuje Tomáš Pavlíček.
-
Šance zabránit útoku insidera je minimální, do hlavy nikomu nevidíte, říká veterán z Afghánistánu
Útok podle Lumíra Němce ovlivní psychiku vojáků, ale ne jejich morálku. Určitě prý nebudou chtít odjet z mise, ale budou si dávat větší pozor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.