Luboš Kreč: Jak Trump rozhádal Silicon Valley
Silicon Valley – tedy oblast kolem San Francisca – je technologickým pupkem světa. A dlouho, podobně jako celá Kalifornie platilo i za maják progresivismu a liberalismu. Minimálně uvnitř USA, ale do jisté míry i mnohem dál. Gender, lidská práva, důraz na well-being, multikulturalismus… To všechno bylo, či se zdálo být samozřejmostí tamního ekosystému.
Ne že by tyto hodnoty ze západního pobřeží zmizely, ale jednota jeho nejvýraznějších tváří se začala drolit a souvisí to s blížícími se prezidentskými volbami. Donald Trump totiž po rodinách, kde se lidé přou o politice a přestávají kvůli ní spolu mluvit, vrazil kůl i mezi titány světového byznysu.
Čtěte také
Skvěle je to vidět na skupině investorů, kterým se někdy přezdívá mafie z PayPalu, protože stáli u vzniku této dodnes velmi populární a úspěšné platební brány.
Elon Musk, který později založil Teslu či SpaceX už Trumpovi slíbil desítky milionů dolarů. Finančník David Sacks pro Trumpa uspořádal večeři, kde se na jeho podporu vybralo přes 10 milionů dolarů. Další miliardář Peter Thiel zase Trumpovi – s nadsázkou řečeno – dohodil viceprezidenta J. D. Vance.
Kůl mezi titány byznysu
Ti všichni prošli PayPalem stejně jako Reid Hoffman, který rozjel – a za desítky miliard dolarů pak i prodal – sociální síť LinkedIn. Ten ovšem na rozdíl od Muska a spol. zarytě hájí demokraty, nejdřív Joea Bidena, teď Kamalu Harrisovou.
Čtěte také
Vzájemně si se svými exkolegy vyměňují buď na sociálních sítích, nebo v podcastech či na konferencích invektivy a urážky.
Paradoxní je, že například Elon Musk byl v minulosti sympatizantem demokratů, dokonce jim dával peníze. Jenže za vlády Joe Bidena se jejich vztahy narušily. Musk přestěhoval firmy z Kalifornie, kde demokraté vládnou do Texasu, kde je republikánský guvernér. Prý kvůli daním a kvůli regulacím.
Dalším vadí, jak se demokraté staví opatrně ke kryptu, vytýkají jim i to, že chtějí některé velké podniky rozdělovat. A doufají, že Trump jim půjde na ruku a podaří se jim jeho plány ohnout svým směrem.
Jak poznamenávají americké deníky jako The Wall Street Journal či The New York Times, i dřív bylo běžné, že se spolu podnikatelé a investoři nepohodli a měli odlišné pohledy na dění ve společnosti, nikdy s tím ale nechodili ven.
To už neplatí, rukavice jsou dole, vše je dovoleno. Zhrubla politika i ti, kdo se o ni zajímají a kdo ji komentují.
Autor je zástupce šéfredaktora serveru CzechCrunch
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.