Los na Lipně, levhart v Nepálu. Nejnovější úlovky fotopastí
Fotopast je digitální fotoaparát vybavený senzory pohybu a teploty, který zaznamenává chování zvířat v přírodě. Tomu, co zachytí, se často diví i odborníci.
Zoologové připravují nový telemetrický projekt v Nepálu. Zaměří se na levharta sněžného. V tisku je nová publikace „Jeleni v Krkonoších". Nejenom o těchto dvou aktuálních projektech přišel do Studia Leonardo mluvit odborník na telemetrické sledování velkých savců zoolog Pavel Šustr z Oddělení výzkumu biodiverzity Centra výzkumu globální změny AV ČR.
Kde všude jsou pasti rozmístěné a na jaká zvířata cílí? Jeden z nejzásadnějších telemetrických výzkumů probíhal po osm let na Šumavě. V oblasti bylo rozmístěno na 160 fotopastí, které monitorovaly hlavně rysa ostrovida (ale mimo to i např. jeleny, srnce apod.) a snažily se zmapovat jeho populaci v západní Šumavě a Bavorském lese. Někteří jedinci byli označeni telemetrickým obojkem, který sledoval jejich pohyb a aktivitu.
Skvrny u rysa fungují jako lidské otisky prstů
„Abychom zjistili přesnější údaje o tom, jak jejich pohyb vypadá, přistoupili jsme s kolegy z Bavorského lesa k monitoringu prostřednictvím fotopastí. Populaci se podařilo profotit celkem dobře. Individuální rozlišování jedinců bylo umožněno díky tomu, že rys má na sobě různé skvrny, které fungují jako otisky prstů u člověka. Podle určitých typických skvrn je tak možné jedince identifikovat a dát dohromady jejich počet i přibližnou velikost jejich teritorií. Tak jsme zjistili, že populace rysů na Šumavě je celkem stabilní a jen tak rychle odtamtud nezmizí,“ vysvětluje Pavel Šustr.
Ve stejné lokalitě jiných deset kamer sledovalo losa. Ten u nás dlouho u nežil a až v šedesátých letech 20. stol přišel ze severovýchodního Polska. Populace se postupně množila hlavně na Třeboňsku a jižní Šumavě v okolí Lipna. "Pořád je ale dost malá a poměrně trpí tím, že je mimo území Národního parku," říká Pavel Šustr.
V současné době probíhá v Krkonoších projekt zaměřený čistě na jelena evropského a v přípravě je další, který bude v Nepálu prostřednictvím 35 kamer monitorovat levharta sněžného.
Hostem vědeckého rozhovoru byl zoolog Pavel Šustr, odborník v oblasti telemetrického sledování velkých savců z Oddělení výzkumu biodiverzity Centra výzkumu globální změny AV ČR.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka