Liebiegové z Reichenbergu a zázrak textilního průmyslu na Liberecku
Potomci rozptýlené rodiny Liebiegů, kteří dnes žijí v Rakousku a Německu, stále hledají kořeny svých předků, kteří se v 19. století zasloužili zejména o rozvoj textilního průmyslu na Liberecku.
Díky dravě podnikatelskému úsilí a štědrému mecenášství výjimečného rodu se Liberec, tehdy ještě pod německým názvem Reichenberg, stal jedním z nejbohatších měst 19. století v Čechách. Liebigové se právem řadí k významným podnikatelům města Liberce a v moderní literatuře jsou označováni za „tvůrce českého zázraku“.
I když jejich továrna – po roce 1945 nazývaná Textilana – zmizela na počátku 21. století z centra Liberce, některé objekty naštěstí stále zdobí město severu (například Liebiegova vila, Liebiegovo městečko, rozhledna Výšina) a připomínají historický a architektonický odkaz této výjimečné rodiny.
Byla to zejména mužská část rodu, která se zasloužila o to, že město severu dobře prosperovalo a místní dělníci měli práci a sociální zázemí.
Příchod do Liberce
Roku 1818 zamířil z Prahy do Liberce, tehdy Reichenbergu, Franz Josef Liebieg. Jeho mladší bratr Johann už zde pracoval jako tovaryš v soukenické dílně a poté jako podomní obchodník prodával drobné módní zboží. Společně zde otevřeli obchod, který nesl název Gebrüder Liebieg.
V roce 1825 podnikl Johann první cestu do Francie a Anglie, kde se seznámil s tamní textilní výrobou. Některé modely stavů přenesl do malé dílny v Liberci a se svým bratrem začali vyrábět nové typy vlněných látek.
V roce 1828 se Johannovi podařilo získat od pražského bankovního domu Karl Ballabene přádelnu a barvírnu. Prostorný objekt u Harcovského potoka se stal základem továrny (později nazývané Textilana), v níž pracovalo v té době 300 lidí. V roce 1831 z firmy vystupuje bratr Franz a vedení přebírá podnikatelsky zdatný bratr Johann.
Společnost Johann Liebieg & Company měla před sebou slibnou kariéru. Název prosperující firmy bohužel zanikl s rokem 1945.
Reprízu pořadu si poslechněte v audiozáznamu.
Související
-
Honosné sídlo barona Theodora Liebiega patří mezi liberecké...
Když se v roce 1918 v Liberci usadil prostý dělník Johan Liebieg starší, určitě nikoho nenapadlo, že dynastie, kterou tu založí, se významně zapíše do tváře města. ...
-
Portréty Liebiegů i nejstarší automobil. Galerie dýchá nejen libereckou historií
Liberecká galerie představuje dílo tří umělců z přelomu 19. a 20. století - bratrů Charlemontových. Ti se přátelili s Liebiegovými a často je zobrazovali.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka