Lidská kůže „vidí“ UV záření
Lidská kůže začíná reagovat na UV záření už po několika vteřinách pobytu na slunci. K detekci světla totiž využívá podobný mechanismus jako oči.
Opalování nikdy nevypadalo jako příliš rychlý proces. Aby se vytvořil pigment melanin a pokožka zhnědla, je obvykle nutné strávit na slunci několik dní. Vědci z Brownovy univerzity však demonstrovali, že pokožka ultrafialové záření okamžitě „vidí“ a dokáže na něj zareagovat tvorbou melaninu během několika sekund.
Melanin, jehož účelem je chránit před poškozením ultrafialovým zářením buněčnou DNA, vytvářejí kožní buňky melanocyty. Při zkoumání jejich buněčných kultur vědci zjistili, že melanocyty obsahují molekuly fotoreceptoru rodopsinu – stejného, jaký oko využívá k detekci světla.
Další experimenty dokázaly, že jakmile rodopsin v melanocytech zaznamená ultrafialové záření (především jeho majoritní složku UVA), během několika sekund uvolní iont vápníku. Ten funguje jako poslíček, který spustí signalizační kaskádu vedoucí k tvorbě melaninu. Už za hodinu poté, co na fotoreceptor buňky melanocytu dopadlo ultrafialové záření, se v ní nahromadí malé množství melaninu. Dosud nezodpovězenou otázkou je, co se tímto s melaninem dále děje – jestli si ho melanocyt nějakou dobu nechává pro svou vlastní ochranu nebo jej hned začne poskytovat dalším kožním buňkám.

Zdroj: Brown University, Current Biology
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.