Lída Rakušanová: Rusko jako velmoc? Zdařilá simulace
Byla to událost přímo dramatická: V noci na neděli, v jednu v noci, sdělil Vladimír Putin světu – před novináři narychlo svolanými do Kremlu –, že navrhuje v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou o míru, a to bez jakýchkoli předběžných podmínek. Aby se doslova na poslední chvíli, v noci na 15. května, ukázalo, že by tam na něj ukrajinský a eventuálně i americký prezident čekali marně.
Místo sebe neposlal kremelský vládce do Istanbulu ani příslušné ministry, ale jen pár svých druhořadých poradců.
Čtěte také
Celá tahle šaráda měla evidentně za cíl zmařit rozhodnutí evropských spojenců uvalit od pondělka na Rusko masivní sankce, pokud Kreml nepřistoupí na bezpodmínečné 30denní příměří.
Putinovi se jeho manévr předstírat ochotu k mírovým rozhovorům minimálně na pár dní zdařil. Překvapovat by to nemělo: V simulaci vyniká Rusko odjakživa.
Vzpomeňte si na Kateřinu Velikou, které v roce 1787 podél její inspekční cesty na Krym stavěl Grigorij Potěmkin kulisy falešných vesnic, vytvářejících iluzi rozkvětu a bohatství tam, kde ve skutečnosti panovala bída s nouzí.
Velkoříše? Dávno ne...
Obdobně jako svého času Kateřina II., polyká ovšem svět Rusku návnadu neporazitelné tisícileté velkoříše dodnes, a to i s navijákem. Ano, Rusko je svou rozlohou největší stát na zeměkouli. Rozprostírá se přes dva kontinenty. Ale na kilometr čtvereční nepřipadá v průměru ani devět obyvatel a jejich počet soustavně klesá.
Čtěte také
Dnešních 145 milionů čítá Rusko jen kvůli chudým přistěhovalcům z dřívějších sovětských republik, anebo tím, že si přisvojuje cizí obyvatelstvo, jako to dělá na anektovaném Krymu nebo v případě okupovaného Donbasu.
Správně by se Rusko nemělo vydávat ani za velmoc. Být velmocí neznamená jen co největší počet čtverečních kilometrů. Především jde o souhru ekonomické a vojenské síly, technologických inovací a kulturního vlivu. Hospodářství musí být robustní a všestranné, podpořené globálními obchodními vztahy.
Rusko je ve skutečnosti robustní jen co do válečné ekonomiky a těžby nafty a plynu. V technologických inovacích, stejně jako v kulturním a diplomatickém ovlivňování světa ale troskotá na celé čáře.
Jeho HDP na osobu nedosahuje například hospodářského výkonu Itálie ani ze tří čtvrtin. To jediné, co Kreml dovede, je se nehorázně přeceňovat. V tom je vskutku velmocí…
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.