Lída Rakušanová: Přivřená hranice

29. září 2023

Jsou to desetitisíce lidí, kteří dnes a denně jezdí přes česko-německou hranici do práce. A na jakékoli náznaky, že by se tam nemuseli dostat, jsou od nedávných dob, kdy se neprodyšně uzavíraly hranice na jedné i druhé straně kvůli koroně, obzvlášť hákliví.

Teď jim nezbývá než doufat, že to bude skutečně tak, jak to německá ministryně vnitra se svým českým protějškem dohodla: kontroly, jejichž cílem je podle Nancy Faeserové zachytit pašeráky lidí, budou namátkové a němečtí a čeští policisté budou na obou stranách hranice spolupracovat.

Čtěte také

Podle ministryně Nancy Faeserové by prý tato německá opatření proti ilegální migraci neměla české pendlery nijak zvlášť omezovat. Dohoda s Českem je údajně podobná té, kterou má Německo už dlouho se Švýcarskem.

Jeden rozdíl oproti dosavadnímu stavu tu ovšem je a spočívá v tom, že zatímco němečtí policisté doposud zastavovali a kontrolovali podezřelé jen v 30kilometrovém pásmu za hranicí, teď to budou dělat, a to s okamžitou platností, i přímo na čáře.

Nejsou lidi

Čtěte také

Nancy Faeserová přitom zdůrazňuje, že se jedná o kontroly flexibilní, tedy nikoli trvalé. Ty má Německo jen s Rakouskem, a to už od roku 2015, kdy do Německa přicházely proudy uprchlíků ze Sýrie a Rakušané je místo zaregistrování jen promávli.

Že jsou tyto kontroly „trvalé“, je ale protimluv, protože se de facto má jednat o naprostou výjimku, kterou sice lze po půl roce obnovit, ale musí to vždycky schválit Evropská komise. Ta proti tomu kupodivu, jakkoli to popírá veškeré zásady schengenského prostoru, nic nemá už osm let.

Lída Rakušanová

Flexibilní kontroly se oproti tomu do Bruselu hlásit nemusí. Že je Německo teď vůči Česku upřednostnilo, má ale zřejmě i jiný důvod. Podle německých policejních odborů by tzv. „trvalé“ kontroly na německo-české hranici, která je dlouhá přes 800 kilometrů a má spoustu hraničních přechodů, zvládla německá policie tak maximálně pár týdnů. Má totiž stejný problém jako ta česká: nejsou lidi!

Což bohužel neznamená, že pendleři mohou být v klidu: Kontrol bude možná míň, ale o to delší může být fronta před nimi. Hranice do Německa sice nebude zavřená, ale přivřená nejspíš ano.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio