Libor Dvořák: Rána do vazu ruského samoděržaví

16. srpen 2017
Libor Dvořák

„Co je nesnesitelné pro stát, který učinil svůj velmocenský status ztělesněním své velikosti a síly a principem své existence? Nepřátelství, strach, agresivita okolního světa? Samozřejmě ne. Pro velmoc je nejtrýznivější to, když je ignorována. Když si jí ten okolní svět přestane všímat,“ říká ve svém nejnovějším zamyšlení na Facebooku známá ruská politoložka Lilija Ševcovová.

Paní Ševcovová připomíná, že ještě docela nedávno bylo Rusko hlavním hrdinou celosvětových debat jakožto hlavní podezřelý z hackerské manipulace amerických prezidentských voleb.

Jistě, dočkalo se sice nepříjemné odpovědi v podobě dalšího zostření amerických sankcí, ale podobné nepříjemnosti ve specifickém ruském případě mohou jen dále přiživit velmocenskou pýchu: To jsme jim zase ukázali – a ukážem i jiným, vždyť už zanedlouho jsou tu třeba německé parlamentní volby! Co na tom, že z hlediska civilizovaného světa jsou podobné kroky považovány spíš za poněkud podlé nenápadné okopávání kotníků.

Vytloukání oken a zastrašování

Jenže to, co se děje teď, říká Lilija Ševcovová, je v podstatě rána do vazu ruského samoděržaví. Jako by nestačilo, že svět se se plně soustředil na severokorejskou krizi a Rusko najednou přestalo být položkou globální zahraničněpolitické agendy.

Pro Moskvu nezbylo místo u kulatého stolu, u nějž se rozhoduje o tom, zda nová válka bude nebo ne

Mnohem horší pro Moskvu je, že pro ni nezbylo místo u kulatého stolu, u nějž se rozhoduje o tom, zda nová válka bude nebo ne - přičemž kdyby nedejbože propukla, stalo by se tak navíc u ruských hranic.

Celá tato nová situace přinesla ještě jeden aspekt: Jako rovný s rovným začínají jednat USA a Čína. To znamená vznik nové „bipolarity“, té bipolarity, která se přinejmenším z ruského zorného úhlu měla budovat kolem osy Washington-Moskva. Tato spíše hypotetická konstrukce je však při současných katastrofálních rusko-amerických vztazích stejně v troskách.

Pokud se novému americko-čínskému tandemu podaří severokorejského diktátora neutralizovat (a dost to na to vypadá), bude to další krok ke zcela nové realitě: Nejde přitom jen o nové spojenectví, které už tu je, i když formálně zatím nebylo přesně kodifikováno – jde také o to, že vakuum, vzniklé z amerického omezujícího se světového angažmá, postupně zaplní čínský vliv.

Podle Liliji Ševcovové má Rusko dvě možnosti udržet se na scéně, z níž je vytlačováno. První znamená stát se odpovědným světovým hráčem, nabízejícím nikoli zdánlivá, ale skutečná řešení. Druhá spočívá v pokračujícím vytloukání oken a snaze upozornit na sebe vyloženým zastrašováním. „To druhé šlo Rusku vždycky líp,“ uzavírá svou úvahu Lilija Ševcovová.

Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Komentář