Libor Dvořák: Putin naznačil, že hodlá vládnout až do roku 2024
„Nevylučuji to,“ řekl v položertem, polovážně míněné slovní přestřelce s Françoisem Fillonem Putin. Co sám ruský prezident a nezpochybnitelný car domácí ruské politiky nevyloučil, to domácí i světová média mají za bernou minci a považují to za konečné stvrzení Putinova záměru setrvat v čele ruského státu do roku2024. Aprávě tím se už několik dní čile zabývají. Pokud mu to vyjde, což rozhodně není vyloučeno (stejně jako to vůbec není jisté), bude Vladimír Vladimirovič stát v čele ruského státu nejméně čtvrt století – a to ještě nevíme, co bude dál…
Zajímavé přitom je, že názory ruských politologů, jak je prezentovali ruskému vysílání BBC, se různí. Jedni si myslí, že už je rozhodnut bez ohledu na cokoli podobně jako Stalin či Brežněv vládnout až do smrti. „Pro čtvrté prezidentské období se už rozhodl a není důvod myslet si něco jiného,“ říká politolog Alexandr Morozov.
Jeho slavnější kolega Stanislav Belkovskij je ovšem jiného názoru. Myslí si, že jsou tu nejméně čtyři důležité faktory. První je Putinova fyzická forma – a ta se na dlouhá léta předpovídat nedá. Druhá je podle Belkovského krize elit, která by přešla až v rozkol. Ta je prý málo pravděpodobná, protože elity z putinské stability dobře žijí. Třetím úskalím by mohly být změny voličských nálad. O těch Belkovskij uvažuje proto, že příliš dlouhé vládnutí jedné osoby k nim vede vždycky – a nejen v Rusku. Ale zase – taky věc, která se špatně odhaduje. Čtvrtá a zřejmě největší překážka Putinovu setrvání v nejvyšším úřadu země je ekonomická situace. Ta se údajně horší už dnes a strádání v oblasti životní úrovně Rusové snášejí ze všeho nejhůř. Většinou hůř, než absenci demokracie.
A ještě jednou Stanislav Belkovskij: „Přísně vzato dnes nejde o Putina samotného. Nejde o to, kdo, ale co přijde po něm… Naděje je jedině v tom, že se politicky aktivní menšina v zemi nesemkne kolem požadavku Putinova odchodu, ale soustředí se na přechod k parlamentní demokracii evropského typu. Že opozice sáhne po odmítnutí superprezidentského modelu a vůdcovského paradigmatu moci. Jedině tak se země dokáže vymanit z bludného kruhu trvalé reprodukce politického autoritářství.“ Tolik Stanislav Belkovskij.
Což se snadno řekne, ale zejména v ruských poměrech ne právě snadno udělá.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.