Leo Pavlát: Na arabské straně chybí jak vůle k samostatnému státu Palestinců, tak k uznání Izraele
Řada kritiků, včetně států, které jinak Izrael podporují, vytýká židovskému státu budování osad na Západním břehu Jordánu. Podle nich to nepřispívá k uklidnění celé situace na Blízkém východě, ale naopak.
„Podle dohod z Osla není existence těchto osad zakázána,“ připomněl v pořadu Interview Plus ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.
Podle něj se v dohodách se mluví o přirozeném růstu, který má být řešen v rámci jednání, to ale Palestinci už několik let odmítají.
„To není příčina konfliktu. Tou je, že Palestinci a většina arabského světa se odmítá vůbec smířit s existencí Židů na Blízkém východě,“ tvrdí ředitel.
Ten je přesvědčen, že je třeba s ptát, proč palestinský stát nevznikl před Šestidenní válkou, kdy od roku 1949 do roku 1967 bylo území Západního břehu Jordánu, východního Jeruzálema i Golanských výšin pod správou Egypta a Jordánska.
„Palestinský stát tam mohl vzniknout, a Izrael mohl být uznán. Ale tato vůle na arabské straně jednoznačně není,“ říká Pavlát.
Ten připomněl, že Izrael je demokratickým státem. „V Izraeli nežijí jen Židé, ale i půl milionu Arabů. Izrael je dokladem toho, že soužití několika národností a kultur na jednom místě je možné.“
„Arabové mají své instituce, mohou plně požívat všech demokratických práv, mají své poslance, a je trestná jakákoli propaganda, nemluvě o násilných činech z náboženských a etnických důvodů.“
Ředitel nepopírá, že i mezi Židy jsou extremisté, kteří se dopouštějí násilných činů.
„Ale rozdíl je ten, že tito Židé potom stanou před soudem a jsou souzeni, kdežto terorismus z palestinské strany vůči Izraeli je oslavován,“ konstatoval Leo Pavlát.
Co oslavuje právě probíhající židovský svátek Chanuka? Jaké je postavení židovské komunity v Česku? I o tom hovořil v pořadu Interview plus ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.