Lenka Slívová: Charlotta, žena T. G. M.

11. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Manželka prvního československého prezidenta Charlotta Garrigue-Masaryková, kol. 1890
0:00
/
0:00

Jaký byl život ženy, o které její muž Tomáš Garrigue Masaryk prohlásil, že bez ní by si nebyl ujasnil smysl života a svůj politický úkol?

V knize Charlotta – Žena T. G. M. se ho na zhruba 270 stranách snaží přiblížit literární historička Lenka Slívová. Životopis manželky prvního československého prezidenta vyšel ve vydavatelství Mladá fronta v roce 2018.

Autorka postupuje chronologicky od narození Charlie Garrigue v roce 1850 v americkém Brooklynu, přes její studia hudby v Lipsku, kde se později seznámila se svým budoucím mužem.

Sleduje život mladého manželského páru ve Vídni a poté v Čechách. Vedle osudů nadané a přemýšlivé ženy, která ovšem celý svůj život podřídila zájmům svého muže a jejich společné misi, sledujeme i životní příběhy jejích nejbližších – manžela a čtyř dětí.

Účinkují: Natálie Drabiščáková, Pavel Oubram
Připravila: Martina Toušková
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Zvukový mistr: Michal Kolář
Režie: Martina Schlegelová
Premiéra: 2. 3. 2020
Natočeno: Tvůrčí skupinou Drama a literatura v Českém rozhlase České Budějovice
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.