Lékař Afrídí pomohl dopadnout Bin Ládina. Dodnes sedí ve vězení

1. květen 2018

Doktor Šakíl Afrídí, který přivedl před sedmi lety americkou CIA na stopu hlavního strůjce útoků z 11. září 2001, byl před sedmi lety odsouzen k 33 letům vězení. Nyní ho pakistánská vězeňská služba přesunula na „neznámé bezpečnější místo“.

Pakistánského lékaře, díky kterému se americkým bezpečnostním silám podařilo lokalizovat a zabít Usámu bin Ládina, přesunuli z vězení, kde si odpykal již více než sedm let. Na svých stránkách o tom informuje deník Independent. 

Tajené místo vězení

O Afrídího přesunu informoval nejmenovaný vysoce postavený představitel pakistánské vězeňské služby z Péšávaru. Zároveň popřel, že by měl být Afrídí v brzké době propuštěn. Informaci o přesunu potvrdil také Afrídího advokát Kamar Nadím, který však neví, kam jeho klienta převezli. 

V roce 2011 zorganizoval tehdy padesátiletý doktor Afrídí falešný očkovací program proti žloutence typu C, který americkým tajným službám posloužil jako krytí pátrací akce po vůdci Al-Káidy Usámu bin Ládinovi. 

Když byl strůjce atentátů z roku 2001 lokalizován, rozběhla se akce, během které byl bin Ládin zneškodněn americkými speciálními jednotkami ve svém domě v Abbottábádu, malém posádkovém městečku, kde sídlí i pakistánská vojenská akademie.

Sedm let v izolaci

Afrídí byl krátce po americké operaci zatčen a za údajné financování terorismu ho soud poslal na 33 let do vězení. Rozsudek byl později zrušen, muž ale zůstává za mřížemi na základě jiných trestů spojených s terorismem. Posledních sedm let strávil Šakíl Afrídí v malé cele vězeňské izolace.

Právník Nadím ale informuje, že Afrídímu byl trest nedávno zmírněn na sedm let, které již strávil ve vězení, takže by mohl být v brzké době propuštěn. Ještě minulý rok přitom pákistánský ministr spravedlnosti Zahíd Hamíd prohlásil, že Afrídího nepropustí ani pod mezinárodním tlakem.

„Afrídí se provinil proti našemu právu a našim národním zájmům a pákistánská vláda již opakovaně sdělovala Spojeným státům, že z hlediska našeho práva se dopustil zločinu a porušil zákon,“ řekl ministr. 

Důkaz neochoty

Dlouhodobé věznění doktora Afrídího v posledních letech komplikovalo i tak napjaté pakistánsko-americké vztahy. Spojené státy označovaly jeho věznění za důkaz neochoty Islámábádu bojovat proti terorismu. Donald Trump během své prezidentské kampaně dokonce slíbil, že bude na Islámábádu požadovat Afrídího propuštění.

 „Jsem si jistý, že ho propustí, protože poskytujeme Pákistánu velkou finanční pomoc,“ řekl před americkými volbami Trump.

Pákistánské vedení tehdy reagovalo s tím, že o Afrídího osudu může rozhodnout jen pákistánská vláda, a nikoliv americký prezident. Islámábád navíc považuje razii Američanů proti bin Ládinovi, provedenou bez varování místních úřadů, za porušení územní suverenity, uzavírá deník Independent.         

  

autor: Jan Machonin
Spustit audio