Le Penová chce přejmenovat Národní frontu a přilákat ostýchavé voliče
Na nedělním kongresu ve francouzském městě Lille šéfka Národní fronty Marine Le Penová obhájila předsednické místo ve straně a oznámila také plán na změnu názvu této pravicově populistické formace.
Označení Národní fronta už prý patří minulosti. Strana by se měla napříště jmenovat Národní sdružení (Rassemblement national). O změně bude ještě hlasovat stranické plénum, ale podle všeho se již jedná o pouhou formalitu, uvádí na svých stránkách francouzský deník Le Figaro.
O názvu rozhodne referendum
Poslední den partajního sjezdu Le Penová v dlouhém proslovu vysvětlila, co ji k rozhodnutí vedlo. Původní označení strany už přitom podle autora článku nevyslovila ani jednou. „Název, o kterém budeme za pár týdnů rozhodovat, musí být politickým vzkazem voličům a jasně pojmenovat, co chce dát náš politický projekt Francii,“ nastínila Le Penová.
Slovo ‚národní‘ podle ní nesmí v názvu chybět v žádném případě, protože součástí národa je každý ze členů strany. To však prý nestačí. Ve chvíli, kdy Francie zažívá politickou přestavbu, musí nové pojmenování vyjadřovat vůli k jednotě. Politička vzkázala, že většina Francouzů těžce prožívá rozdrobenost země a strana pod novým označením tak musí usilovat o znovusjednocení a národní solidaritu.
„Nový název musí být víc než jen projekt: musí to být jasný apel ke sjednocení, výzva všem, kdo nosí Francii v srdci, aby se k nám připojili,“ přináší slova Le Penové Le Figaro. Stranická předsedkyně podtrhla, že vždy respektovala hlas lidu a o změně názvu proto podle ní musí rozhodnout celostranické referendum, jehož rozhodnutí se podřídí.
Francouzský deník tvrdí, že o potřebě přejmenovat Národní frontu rozhodl neúspěch strany v prezidentských a parlamentních volbách. Le Penová na iniciativu přistoupila zřejmě v naději, že se jí tak podaří rozbít „skleněný strop“, který jí znemožňuje převzít moc v zemi. Název Národní fronta je podle ní pro mnohé Francouze psychologickou bariérou, a ostýchají se proto k partaji připojit.
Politická (sebe)vražda
Účastníci sjezdu také ze stranických stanov vyjmuli ustanovení o existenci funkce čestného předsedy, kterou dosud zastával otec Le Penové a zakladatel strany Jean-Marie Le Pen. Ten přitom nad změnou názvu formace, kterou založil v roce 1972, podle listu Le Figaro vůbec nejásá.
Otec zakladatel označil snahu své dcery za „opravdovou politickou vraždu“. Značka Národní fronta podle něj zůstává „nenapodobitelnou a neměnnou jistotou“. „Dlouhá léta Národní fronta vedla boj jako ledoborec v Arktidě. Není to jenom značka uskupení, je to duše, dějiny, minulost. A udělat za tím vším čáru mi přijde strašné,“ cituje deník slova nestora francouzské krajní pravice.
Jean-Marie Le Pen rovněž dodal, že se k přejmenovanému Národnímu sdružení rozhodně připojit nehodlá. Naopak je připravený vrhnout všechny síly na to, aby znovu převzal název Národní fronta a uskutečnil pod ním cíle, které „časem vyplynou“, dočteme se na stránkách francouzského listu Le Figaro.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.