SERIÁL

Ladislav Vrchovský: Z podzemí ke slunci

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Horníci

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Hluboko v podzemí, na nejvyšší hoře Beskyd i v malířském ateliéru se odehrává příběh Vládi Horského, valašského chlapce, který místo na gymnáziu končí na hornickém učilišti v Havířově. 

Hrdina vyprávění Vláďa Horský prožíval šťastné dětství na Valašsku až do chvíle, kdy sovětský lid vyhnal kulaky z jejich statků a na Valašsko přišly nové zítřky, do kterých se Vláďovi rodiče nehodili. Když matka zemřela, Vláďa odjel do Havířova studovat na hornickém učilišti.

Román ostravského publicisty Ladislava Vrchovského Z podzemí ke slunci je románem autobiografickým a příběh Vládi Horského je tedy příběhem samotného autora.

„Porušil jsem přísahu a odevzdal klíč do rukou vojáka cizí armády,“ vzpomíná ve své románové autobiografii známý ostravský divadelní publicista Ladislav Vrchovský.

Román je unikátním svědectvím o životě horníků z ostravsko-karvinského revíru v letech 1948 sž 1989. Komunistický režim je opěvoval a používal ve svých propagandistických materiálech jako hrdiny budování socialismu, ale skutečnost jejich života byla mnohdy úplně jiná... Četba obsahuje vulgarismy.

Pětidílnou četbu pro rozhlas připravila Eva Lenartová. V režii Simony Nyitrayové, se kterou zvukově spolupracoval Marek Hoblík, účinkuje David Viktora. 

Spustit audio
autoři: ČRo Ostrava , jpr