Kristina Žantovská: Mega hvězda jako busker

20. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Britský hudebník Ed Sheeran během koncertu v portugalském Lisabonu v červnu 2019 | Foto: EPA-EFE, Profimedia

Kristina Žantovská: Mega hvězda jako busker

Britský muzikant – zrzek s irskými kořeny Ed Sheeran, hvězda, která vyprodává stadiony po celém světě –, si chtěl zahrát na ulici v okrajovější části Bengalúru. Metropole jihoindického státu Karnátaka má přes 6 milionu obyvatel, jen pro přesnější představu. Policie zakročila, vypnula Sheeranovi mikrofon, protože k provozování buskingu neměl povolení.

A navíc ho údajně prováděl v místě, kde je velký provoz. Ano, ve městech takových rozměrů je provoz ohromující a našinec si tam připadá jako kapka v moři. Velmi rychle ho opustí jakýkoli pocit evropské nadřazenosti a ten, komu se to nestane, raději opustí i Indii. Ani chudák policista nevěděl, komu mikrofon vypíná.

Čtěte také

Argument, že Sheeran překáží plynulosti provozu na ulici v Bengalúru, mě rozesmál. Jestli se dá nějaký urbánní prostor nazvat džunglí, jsou to indická města.

Obrovská mraveniště zběsilých trajektorií živého a neživého: Lidí, zvířat, aut, rikš, kol i motorek a vším možným ověnčených děsivých náklaďáků a přecpaných autobusů, které nepřetržitě troubí. 

A po všem tom víření i odpad všeho druhu, který po nich na ulicích zůstává. Všudypřítomný chaos a kravál, to je hudba indických měst. A přesto tam nějakým zázrakem všechno funguje a někoho z nás i okouzluje. 

Proč busking překážel?

Proč by v tomhle mumraji právě busking překážel? Proč by muzikant potřeboval povolení, aby tu městskou džungli po svém trochu zjemnil? Úředník, kterého prodlouženou rukou je policista, nemá na cvrkot ulice téměř žádnou páku.

Čtěte také

Je příliš dynamická, dere se jak prudká řeka. U nás byl dlouho busking považovaný za žebrání, ele to je v Indii na ulici tak běžné jako stánky s čerstvým čajem masala a Sheeran určitě pár rupií navíc nepotřeboval.               

Takže je na místě otázka, co to Sheerana napadlo? V Bengalúru měl odehrát dva koncerty, jeden i s místní zpěvačkou Shilpou Rao. Proč si předtím ještě odskočil na ulici? Potřeboval změnu?               

Obrovské turné, které má Sheeran v Asii absolvovat, musí být děsně únavné a v podstatě monotónní. Letiště, hotel, koncertní hala/stadion, prostě ratejna, do očí se tam nikomu nepodíváte. Kolem stále stejný typ lidí a chování. Ti co pochlebují a ti co otravují. Dost často mega „hvězdy“ ani neví, kde se ten večer vlastně ocitli. Nic z toho místa neuvidí, nic nezažijí.

Asi to byla jen výhybka

Turné musí jet jak namazaný stroj. Utéct tomu šílenému kolotoči, udělat výhybku, malou škodolibost, osvobozující klukovinu, dokáží jen ti, co je to ještě nesemlelo.

Čtěte také

A naskakuje mi vzpomínka na prezidenta Havla, který pokaždé hledal skulinu, kudy by se mohl protáhnout, utéct ochrance a zajít do obyčejné hospody, kde často neměli ani ponětí, kdo tam právě vstoupil.

Sheeran se taky možná chtěl jenom podívat mezi obyčejné lidi, zažít cvrkot indické megalopolis a zahrát i pro ty, kteří si lístek do koncertní haly nemůžou dovolit. Sympatické gesto. Vím, že fabuluju, ale tenhle příběh se mi líbí. 

Autorka je publicistka a divadelní dramaturgyně