Krejčířová zmizela
Po Radovanu Krejčířovi, který policejním úředníkům utekl z vlastní vily přímo při zatýkání, zmizela i jeho žena, oznámila na titulní straně v sobotním vydání Mladá fronta Dnes a většina médií už to ani nekomentovala. Souboj dvou reality show je pro ně dráždivější než skutečnost, že naše policie je buď totálně zlajdačelá, či s podsvětím skutečně přímo spojená.
Tato zpráva - snad ještě víc než samotný útěk Radovana Krejčíře - naší policii přesvědčivě usvědčuje z toho, že se nachází ve stavu, kdy společnost nechrání, ale naopak ohrožuje a že nadešel čas, kdy je třeba přikročit k radikálním změnám. Nikdo ale, ani opozice v parlamentu, neprotestuje, nic se neděje: česká a moravská společnost ztratila víru ve smysluplný koncept budoucnosti a opět rezignovala. Tuto skutečnost lze číst jako nejhorší zprávu z minulého týdne. K útěku Krejčíře se poprvé vyjádřil i major Jan Špitálský z protikorupční policie, který je jediným policistou, kterému za útěk pachatele hrozí trestní stíhání. Byl to totiž on, kdo prohlídce velel.
Z jeho vyjádření vyplývá, že deset policistů, včetně dvou techniků, nedostalo před zásahem ani plán objektu, ač v domě již jednou, v roce 2002, třicet policistů téměř tři dny prohlídku provádělo, tedy plánek by měla policie mít.
Zároveň major upozorňuje znovu na skutečnost, že Krejčíř utekl po té, co s jedním konkrétním policistou odešel z místnosti s tím, že jde na záchod.
Major Špitálský tedy obviňuje za špatně provedený zásah i nedůsledné jeho vyšetřování své nadřízené.
Podíváme-li se ale jen na oficiální prohlášení policejních úředníků k případu zmizení paní Kateřiny Krejčířové, každého musí okamžitě napadnout, že nejspíš nejde jen o selhání jednotlivců, ale o zcela chybně nastavený systém.
Zástupce šéfa kriminální policie Ladislav Kadeřábek, po té co se paní Krejčířová, podezřelá z praní peněz - škodu zatím analytici vyčíslili na 110 milionů korun - nedostavila ve čtvrtek k výslechu, oznámil: Oficiálně je na dovolené. Jestli se vrátí, nevíme. A dále policie tvrdí, že podezřelá je stíhána na svobodě a její nepřítomnost nemůže být hodnocena jako útěk. Není totiž omezena v pohybu, tvrdí náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně.
Jenže útěk Krejčíře, kvůli kterému padnul i policejní prezident Kolář, je považován za největší selhání české policie a kdyby měla skutečný zájem veřejnosti dokázat, že je schopná dostát svým úkolům a odčinit všechna podezření, která v souvislosti s útěkem byla vyslovena, měla policie evidentně jedinou šanci, jak jeho místo pobytu odhallit a sice důkladně sledovat pohyb, korespondenci, telefony i veškeré lidi, kteří s paní Krejčířovou přišli do styku, a tak se panu Krejčířovi dostat na stopu.
Zanedbání této nejtriviálnější možnosti policii proto usvědčuje ze zásadně špatného fungování a případem by se měla zabývat poslanecká sněmovna.
Policie místo aby systematicky pracovala, zjednudušila si celý případ na to, alespoň dle vyjádření advokáta Dr.Tomáše Sokola, že paní Krejčířové vyhrožovala slovy: Koukejte si vzpomenout, kde manžel je, protože jestli si nevzpomenete, tak když ho najdeme, může být odstřelenej.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.