Kreditní systém a jedna kamera na dva Číňany, popisuje příští rok v Číně zpravodaj David Jakš

30. prosinec 2019

Jak bude vypadat systém sociálního kreditu, který Čína plánuje zavést v roce 2020 po celé zemi? Jaké přinese výhody, nevýhody a jak ho vnímá Západ a samotní Číňané?

„Systém sociálního kreditu je velká neznámá, velký strašák. Ale spíše pro cizince, protože Číňané samotní se ho neobávají,“ říká host Interview Plus zpravodaj Českého rozhlasu ve východní Asii David Jakš.

Většina Číňanů prý věří, že kreditní systém může zemi pomoci. „Protože nepravostí je podle nich v Číně hodně a tresty nejsou dostatečné. Takže centrální dohled, který čínská vláda a úřady plánují, podle čínských občanů můžou situaci jen zlepšit.“

Každý čínský občan od narození až po ty nejstarší Číňany bude pod kontrolou díky velmi sofistikovaným inteligentním kamerám, které jsou dnes v Číně naprosto všude snad jen s výjimkou toalet.
David Jakš

„Lidem budou přiřazovány body za to, jak se chovají. Třeba přecházení na červenou je notorický problém v celé Číně, naprostá většina lidí semafory nerespektuje,“ připomíná zpravodaj.

Kamerový systém člověka velmi rychle identifikuje, spojí jméno s obličejem, dalšími biometrickými znaky a dalšími daty. „Výsledkem je, že pokud se přestupek opakuje, tak člověk nedostane dostatek státních sociálních bodů.“

Čtěte také

„Důsledek bude, že si pak třeba nekoupí jízdenku na rychlovlak, letenku, nedostane dobré sociální pojištění, ovlivní to i výši jeho platu, je-li státním úředníkem. Je to prostě velký dozor, Velký bratr.“

Ale celý systém je stále velkou neznámou, protože čínské úřady nechtějí prozradit, jestli plusové body bude člověk získávat, nebo se mu jen v systému budou odečítat body záporné.

„V Číně i přes hrozbu vysokých trestů jsou velké daňové nedoplatky a je tam velká finanční kriminalita. Spousta obyčejných Číňanů proto říká, že je tento systém dobrý, protože stát si vyšlápne na neplatiče.“

Marně Číňanům Evropan vysvětluje, že se nám tento systém nelíbí, protože v něm vidíme legendárního Velkého bratra. Číňané sami říkají, že přeci u nás to taky už běží a dohled je velký. Ale marně jim vysvětlujete, že není tak intenzivní jako u nich v Číně.
David Jakš

Díky tomu bude i jednodušší si došlápnout na ty, kteří jsou v konfliktu s režimem či vládou. „Ale většina obyčejných Číňanů systém vítá,“ opakuje zpravodaj.

Ten citoval nejmenovaného zahraničního diplomata v Pekingu. „Prý nevěří, že Čína nakonec celý systém spustí. To množství dat je tak obrovské, někdo je musí zpracovávat a vyhodnocovat. Ale jiné zdroje vám řeknou, že to nedělá člověk, ale algoritmy. Je to velká neznámá.“

Kreditní sociální systém už vlastně běží v nejmodernějším metru

Už dnes je ale technologické pokrytí v Číně na mimořádně vysoké úrovni. „Například většina Číňanů nepoužívá platební karty, mají QR kódy a další technologické vymoženosti.“

„Ostatně, pokus se sociálním systémem začal už v kantonském metru, které patří k nejmodernějším v Číně. Když do metra vstoupíte, kamery automaticky načítají obličej a ukládají ho. A nedělejme si iluze, takže tyto informace směřují do nějaké databanky a čínské úřady je využívají, takže systém už vlastně běží.“

Čtěte také

Systém v metru vlastně občany kastuje. „Chystají se čtyři koridory A, B,C,D. Kdo nezlobí a jde přesně podle čínské centrální vlády, pro něj je připraven koridor A, kde jsou prohlídky rychlé. B a C je pro ty, kteří mají už nějaký vroubek a D je pro největší hříšníky, jim prohlídka bude trvat nejdéle.“

„Obavy z toho, že systém povede k represi protivníků režimu a nežádoucích menšin jsou reálné. Napadá nás autonomní oblast Sin-ťang či Tibet, kde je dozor absolutní. Ale příští rok by statisticky na dva Číňany měla připadnout jedna bezpečností kamera, což je číslo neskutečné,“ shrnuje budoucnost Číny David Jakš.

Spustit audio

Související