Král vos z Indonésie

26. březen 2012
Monitor

Expedice na ostrov Sulawesi přinesla objev velmi neobvyklého blanokřídlého hmyzu. Nový druh byl zároveň objeven i v muzejních sbírkách.

Vosičky Megalara garuda (vosička hovorově, ale taxonomicky Apoidea) z indonéského ostrova Sulawesi jsou smolně černé a samci měří až 3 centimetry. Navíc mají velmi dlouhá kusadla, která snad slouží k uchopení samičky během páření. Velikost a vzhled těchto vosiček jsou natolik mimořádné, že druh získal přezdívku „Král vos“ (King of Wasps). Ani latinský název nezůstává pozadu – druhové jméno garuda totiž odkazuje k obrovskému ptáku Garudovi, který vystupuje v hinduistické mytologii. Na tomto pojmenování se shodli oba objevitelé nového druhu: Lynn Kimseyová z Kalifornské univerzity v Davisu, která vosičku objevila během expedice na Sulawesi, a Michael Ohl z Muzea přírodní historie v Berlíně, který druh prakticky současně objevil v muzejních sbírkách. Skrýval se mezi neidentifikovanými exempláři, které byly na Sulawesi nasbírány ve 30. letech minulého století.

Megalara garuda patří do čeledi kutilkovití (Crabronidae), která je známá trochu hrůzostrašnou péčí o potomstvo. Samička kutilky svým bodnutím paralyzuje jiné druhy hmyzu a zavléká je do podzemního doupěte, kam naklade vajíčka. Ochromená kořist slouží jako živá konzerva, která zajistí potravu vylíhlým larvám kutilek. Některé druhy parazitují na prakticky jakémkoli hmyzu, jiné si oběť pečlivě vybírají. Jak vybíravá je nově popsaná gigantická kutilka Megalara garuda, zatím není známo.

Zdroj: ZooKeys

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.