Kosmické hrátky s ohněm

3. únor 2012
Monitor

Výzkum spalování v beztížném stavu může pomoci se zdokonalením spalovacích motorů.

Často mluvíme o konci éry fosilních paliv, a tak bychom se mohli domnívat, že o hoření a spalování víme úplně všechno. Rozhodně si to však nemyslí profesor Forman Williams z Jacobs School of Engeneering. Vede tým experimentu FLEX, který svoji pozornost zaměřil na průběh a parametry hoření ve vesmíru.

Experiment FLEX probíhal na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) od roku 2009 až do loňského prosince. Aparatura samotná je umístěna v modulu Destiny, ale řízení experimentů probíhalo pohodlně ze Země z Výzkumného centra Johna Glenna v Clevelandu, které spadá pod NASA. FLEX využíval ke všem testům pouze dva druhy uhlovodíkových paliv, heptan nebo methanol. Přesně odměřené množství paliva pak vědci spalovali za předem určených podmínek.

Aparatura FLEX

Je zjevné, že v beztížném stavu nemůže vzniknout při spalování běžný plamen. Zapálenou kapku obklopil plamen kulového tvaru, který se kolem ní symetricky pohyboval po celou dobu hoření. Teplota plamene byla nižší a hoření spotřebovalo menší množství kyslíku, než bychom očekávali na Zemi. FLEX zároveň zkoumal zhášení plamene v beztížném stavu pomocí oxidu uhličitého, který slouží na ISS jako hasicí médium. Výsledky experimentu zpřesňují účinné koncentrace hasicí látky a nepochybně se časem promítnou i do bezpečnostních požárních předpisů na ISS.

Na FLEX navazuje další série experimentů, které budou zkoumat hoření různých palivových směsí. Profesor Williams doufá, že napomohou zdokonalení běžných spalovacích motorů i přípravě čistších uhlovodíkových paliv.

Zdroj: NASA, Jacobs School of Engeneering

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.