Korálové útesy Karibiku se "zplacatily"
Za pouhých 40 let karibské korálové útesy podstatně změnily svou tvář. Důvodem je, že větevnaté korály nahradily ploše rostoucí druhy.
Biologové z Východoanglické univerzity analyzovali data o 200 korálových útesech v Karibiku, která pokrývala období posledních 40 let. Zjistili, že během nich korálové útesy prošly značnou proměnou. Ještě kolem roku 1970 tvořily asi 80 % všech korálů na útesech větevnaté druhy. Koncem 70. let však větevnaté korály postihla takzvaná nemoc bílých pruhů (white band disease). Její původce stále není znám, ale kvůli ní na některých místech zahynulo až 90 % větevníků dlanitých (Acropora palmata) a větevníků parožnatých (Acropora cervicornis).
Další ránu přežívajícím větevnatým korálům přinesl rok 1998. Vzrůstající teplota a kyselost vody se projevily blednutím a oslabením korálů. Jejich místa na útesech tak mohly začít obsazovat rychleji rostoucí ploché druhy korálů. V 70. letech tvořily jen 20 % útesových korálů. Nyní je to už celých 75 %. Autoři studie varují, že taková změna může mít výrazný dopad nejen na ekosystém útesů, ale také na stupeň ochrany, kterou korálové útesy poskytují pobřeží. Podle článku na stránkách New Scientist ale zároveň říkají, že nemají představu, jak by se dal tento trend zvrátit. Jedinou možností by zřejmě bylo okamžitě "osekat" emise oxidu uhličitého, a zbrzdit tak okyselování oceánů, což ale není příliš reálné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka