Koogle - i internetový vyhledavač může být košer

28. červen 2009

Znáte internetový vyhledavač Koogle? Ne, není to přeřeknutí, a nemáme na mysli Google. Internetový portál Koogle je novinkou ve světě izraelského internetu. Jeho jméno je vlastně slovní hříčka, která spojuje slovo google s názvem židovského jídla Kugl. O tom, proč a jak Koogle - psaný se dvěma O - vzniknul, vám více řekne v následujících minutách.

Slovo košer používají mnozí lidé, určitě zdaleka nejen židé, ale i ti, kteří chtějí o něčem říci, že to je nebo není v pořádku. V židovském náboženském kontextu slovo košer signalizuje, že věc odpovídá rituálním i etickým pravidlům judaismu. Netýká se tedy zdaleka jen jídla.

Ve světě internetu se nyní objevil vyhledavač, který je také košer, a jmenuje se Koogle www.koogle.co.il - podobně jako google, a také kugl, podobně jako tradiční nudlový nákyp, který si vařili a vaří židé původem z východní Evropy. Jak říká jeden z jeho autorů, svět internetu je morálně velmi nebezpečný - od návštěvy nevhodných stránek nás někdy dělí jediné kliknutí, a často jde jen o omyl. Nevěřící i věřící Izraelci internet samozřejmě běžně používají, ale v uzavřeném světě ultra-ortodoxních židů si razil cestu ztěžka a mnozí konzervativní rabíni ho někdy raději ani nepovolovali.

Nový internetový portál Koogle to má změnit. Svým uživatelům má zaručit, že jeho prostřednictvím se nikdo nedostane na nevhodné stránky, kde by mohly být k vidění nedostatečně oděné ženy nebo nevhodné zboží. Neumožňuje také nakupovat v sobotu, kdy jsou jakékoli obchodní transakce i samotné používání počítače zakázány. Má rovněž zaručit rodičům, že ani jejich děti se při brouzdání světovou sítí nesetkají s nevhodným obsahem.

Koogle je vlastně víc než jen vyhledavač, je to internetový portál, který poskytuje odkazy na zprávy, obchody nebo náboženské a kulturní akce. Zatím je pouze v hebrejštině, ale do budoucna se pravděpodobně objeví i anglická verze.

Už nyní má Koogle několik desítek tisíc přístupů denně, a stane se z něj pravděpodobně obchodně úspěšný projekt. Trochu připomíná jiný trend v ultraortodoxním světě, totiž zavádění takzvaných košer mobilních telefonů. Ty se dodávají se zvláštní známkou, která zaručuje, že telefon má zablokované některé funkce, například volání na erotické linky. Lidé ze silně náboženských kruhů hromadně přecházejí na tyto telefony, aby dali najevo, že oni nehodlají moderní techniku zneužívat. Izraelští kritici ultraortodoxního světa varují, že jde o příznaky čím dál větší izolovanosti a bigotnosti této silně věřící komunity. Nedávno část rabínů žádala, aby autobusové linky v Jeruzalémě umožňovaly oddělování mužů a žen, což u většinové společnosti vyvolalo velký odpor. Také internetový portál zvlášť pro tuto společenskou skupinu může zesílit tendence k vytváření vlastního světa, nezávislého na okolí.

Někteří příznivci Kooglu z řad sekulárních Izraelců tvrdí, že je přece jen jiný, protože internet otevře ultra-ortodoxní svět novým podnětům z ostatní společnosti, a obě komunity tak nakonec sblíží.

Spustit audio