Koně se léčí kmenovými buňkami

24. září 2010

Veterináři dopřávají špičkovým dostihovým koním léčbu, která u lidí zatím nepřekročila hranici klinických zkoušek. Poraněné šlachy léčí kmenovými buňkami. Na světě už bylo tímto způsobem léčeno asi 150 dostihových koní.

Australský veterinární lékař Chris O´Sulivan dostal nedávno do péče hvězdu australských dostihových závodišť plnokrevníka Accumulata. Kůň, který úspěšně zvládl kvalifikaci na nejdůležitější dostih australské dostihové sezóny Melbourne Cup, si poranil šlachu. O´Sulivan.mu ve veterinární nemocnici Randwick Equine Center zranění "vyspravil" metodou, o které se i v humánní medicíně hovoří jako o hudbě budoucnosti. Využil tzv. kmenové buňky. Úspěšnost metody prověří teprve čas.

Končetina závodního koně je vystavena obrovské zátěži. Zvíře běží rychlostí kolem 60 kilometrů v hodině. V plném trysku se váha celého těla přenáší střídavě na každou z nohou. Tah, který v té chvíli působí na šlachy, je tak silný, že jej šlacha nemusí vydržet. Poranění šlach proto není u dostihových koní ničím výjimečným. Zvláště náchylné jsou k němu šlachy svalů označovaných jako ohýbače prstu. Tato šlacha je silná asi jako palec dospělého člověka a nachází se na zadní straně nohy jen kousek nad kopytem. Potíže s ní má 8% dostihových koní. V některých zemích však dosahuje podíl koní s poraněním této šlachy až 40%. To závisí na vrozených dispozicích koně, zátěži, jaké je vystaven, a v neposlední řadě i na kvalitě dráhy. Tvrdý a nerovný povrch ohrožuje koně mnohem více než rovný, pružný podklad. Léčba natržené šlachy je zdlouhavá záležitost. Ani s nejmodernějšími vymoženostmi veterinární medicíny, jako jsou lasery nebo do detailu propracované rehabilitační programy, není záruka na úspěch stoprocentní. Často nepřináší úlevu ani chirurgický zákrok.

Až 80% koní si do jednoho roku po uzdravení poranění šlachy obnoví. Šlacha povolí obvykle těsně nad či pod zhojeným místem. V místě jizvy šlacha ztrácí původní pružnost. Tam, kde méně pružná jizva přechází ve zdravou tkáň s normální pružností, je pak šlacha zvláště náchylná v poškození.

Klíčem k řešení těchto potíží se zdá zhojení šlachy bez zjizvení. Vsadili na ně i majitelé Accumulata. Ten se tak stal třetím plnokrevníkem, který v Rendwick Equine Center podstoupil léčebnou kůru kmenovými buňkami. Chris O´Sulivan nejprve odebral koni z hrudní kosti buňky kostní dřeně a nechal je množit v laboratorních podmínkách. Buňky pak vpíchl zvířeti k poraněné šlaše.

Veterináře inspirovaly pokusy humánních lékařů, kteří prokázali, že podání buněk kostní dřeně za určitých podmínek napomáhá zhojení srdce po infarktu a potlačuje tvorbu zjizvené vazivové tkáně. O´Sulivan ale nemá možnost zkontrolovat, jestli se přítomnost kmenových buněk kostní dřeně příznivě projeví i na hojení natržené koňské šlachy.

"Tak trochu zapřaháme koně před vůz," přiznal Chris O´Sulivan v rozhovoru pro australskou rozhlasovou stanici ABC. "V podstatě nemáme moc šancí se přesvědčit, co se stane." Jestli se operace skutečně zdařila, to se ukáže v nejbližších dvou letech. O´Sulivan doufá, že se Accumulate vrátí na dostihové dráhy na sklonku roku 2006.

Spustit audio