Komunikační síť hlístic

16. duben 2012
Monitor

Užitečné, neškodné i parazitické hlístice zřejmě „mluví stejnou řečí“. Široké spektrum hlístic totiž využívá podobné chemické signály.

Zdá se, že všichni živočichové mají nějaký způsob, kterým si vzájemně sdělují informace. Primáti na sebe pokřikují, světlušky svítí a například mravenci komunikují prostřednictvím pachu. Existují však i živočichové, o jejichž komunikaci prakticky nic nevíme. Hlístice (Nematoda) jsou jednou z nejhojnějších zvířat na Zemi. Vyskytují se v zemi, hlubokomořských sedimentech, arktickém ledu i v horkých pramenech. Mnoho hlístic je neškodných či užitečných, ale jiné parazitují na člověku nebo zemědělsky významných rostlinách a zvířatech. Zkoumání jejich informační sítě má tedy velmi praktický význam.

Nejčastěji zkoumanou hlísticí je háďátko obecné (Caenorhabditis elegans), které biologové využívají jako modelový organismus. Dosavadní studie naznačovaly, že tito „červi“ komunikují prostřednictvím molekul ascarosidů. Slouží jako signál, který přitahuje pohlavní partnery nebo dává pokyn se shlukování háďátek. Tým vědců, který vedli výzkumníci z Kalifornského technologického institutu (Caltech) nyní zjistil, že různě namixované směsi ascarosidů využívá jako komunikační prostředek široké spektrum dalších druhů hlístic. Objev, že celý živočišný kmen pravděpodobně komunikuje stejným „jazykem“, je podle vědců průlomový. Dekódování tohoto „jazyka“ by totiž mimo jiné mohlo odhalit univerzální způsob obrany proti nebezpečným druhům hlístic.

Zdroj: Science Daily, Current Biology

autor: redakce ČRo Leonardo