Koexistence šavlozubých koček a medvědovitých psů
Třetihorní šavlozubé kočky a medvědovití psi žili prakticky bok po boku. Jak to dokázali, odhalila izotopová analýza jejich zubů.
V období svrchního miocénu před 9 miliony let se nedaleko dnešního Madridu rozkládala krajina, v níž se lesy střídaly s travnatými pláněmi. Největšími savčími predátory zde byly dva druhy šavlozubých kočkovitých šelem – jako lev velký Machairodus aphanistus a Promegantereon ogygia, který se velikostí podobal levhartovi – spolu s takzvanými medvědovitými psy (Amphicyonidae). Tyto šelmy měly zuby podobné psům, zatímco tvar těla a způsob pohybu připomínal spíše medvědy.
Šavlozubé šelmy a medvědovití psi byly sympatrické druhy, které ve stejnou dobu obývaly stejnou geografickou oblast. Španělské vědce a jejich kolegy z Michiganské univerzity zajímalo, jak dokázali vzájemně koexistovat. Ze zubů šelem i býložravých zvířat ze stejné oblasti odebrali vzorky zubní skloviny. V nich pak analyzovali poměr stabilních izotopů uhlíku, ze kterého se dá vyčíst, čím se zvířata živila.
Výsledky naznačují, že trojice šelem se o zdroje prostředí podělila podobně to dělají jako moderní predátoři. Machairodus, který z nich byl největší, se držel lesních porostů, v nichž lovil koně a prasata. Stejnou kořist lovila i druhá šavlozubá kočka Promegantereon. Byla ale menší a lehčí, takže se mohla před svými většími příbuznými skrývat ve stromech. Medvědovití psi lovili především antilopy a zdržovali se v otevřené krajině.
Zdroj: University of Michigan
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.