Kniha za 400 korun je dnes až národní svátek, popisuje Gelnar, výkonný ředitel nakladatelství Argo

20. květen 2022

Už v průběhu pandemie onemocnění covid-19 byl papír nedostatkovým zbožím a válka na Ukrajině to ještě prohloubila, říká výkonný ředitel a spoluzakladatel nakladatelství Argo Milan Gelnar. Navíc, když na na Ukrajině byla jedna z největších papíren. „Dnes potřebujeme na výrobu knihy dva až tři měsíce od chvíle, kdy ji pošleme do tiskárny. Před covidem to bylo jen čtrnáct dní, maximálně měsíc.“

Rostoucí inflace se navíc podepisuje i na cenách knih, které se dostanou na pulty knihkupců.

„Docela by mě zajímalo, jak se to bude vyvíjet, protože pokud dnes nakalkuluji knihu na cenové hladině 400 korun, tak je to téměř ,národní svátek‘,“ popisuje Gelnar.

Čtěte také

V souvislosti s Ruskou invazí na Ukrajinu přistoupilo nakladatelství Argo k zastavení vydávání knih ruského autora fantasy literatury Sergeje Lukjaněnka, který akt ruské agrese otevřeně podpořil.

Na otázku, proč to nakladatel neudělal dřív, Gelnar odpovídá: „No, jednoduše jsem to netušil. Tato informace se ke mně osobně nedostala a myslím, že ani k nikomu z Arga. Pokud se to nedozvíte, tak těžko můžete na něco reagovat.“

U spisovatelů zemřelých jsou jejich postoje veřejně známé. V případě současných autorů,  se ale mohou také měnit, případně postupně projevit, upozorňuje host Osobnost Plus.

Vydává se příliš mnoho titulů? Kolik procent z prodeje dostane autor a kolik se rozdělí mezi distributora, nakladatele a knihkupce? Poslechněte si celý audiozáznam Osobnosti Plus Lucie Vopálenské.

Spustit audio

Související