Klimatické změny ohrožují červené kraby

23. říjen 2013

Vliv klimatických změn na migraci živočichů se obvykle sleduje u druhů z mírného pásu. Vědci z Princetonské univerzity si jako „mluvčí“ tropických migrujících zvířat zvolili červené kraby.

Vánoční ostrov a Kokosové ostrovy v Indickém oceánu jsou domovem unikátních červených krabů s latinským jménem Gecarcoidea natalis. Žijí na pevnině, kde obývají podzemní doupata, a každý rok se jich miliony vydají na cestu k moři. Migrace trvá dva týdny a je načasována podle začátku listopadových dešťů. Samičky musí stihnout vypustit vajíčka do oceánu dříve, než se objeví vysoký příliv, který předznamenává prosincové novoluní. O měsíc později se pak na pobřeží objeví nová generace červených krabů.

Nedostatek dešťů může tento až puntičkářsky přesný proces vážně narušit. Zjistili to vědci z Princetonské univerzity, kteří se zabývají otázkou, jak klimatické změny ovlivňují migraci zvířat z tropických oblastí. Získali data o migraci krabů, která pokrývají 36 let dlouhé období – mezi roky 1919 - 1939 a 1976 - 2011. Až na tři roky za celou tuto dobu krabi nezačali migrovat, pokud nenapršelo alespoň 22 milimetrů. Příliš slabá či opožděná dešťová sezóna vyústila v posun migrace o celé měsíce. V roce 1997, kdy bylo v důsledku silného jevu El Niño obzvláštní sucho, k ní dokonce vůbec nedošlo, takže krabi se v tomto roce nerozmnožovali.

Allison Shaw se zabývá výzkumem, jak klimatické změny ovlivňují migraci zvířat z tropických oblastí

Špatnou zprávou je, že s oteplováním planety bude El Niño podle klimatických modelů stále častější. A pokud na něj červení krabi budou reagovat tím, že přestanou migrovat a množit se, ocitne se jedinečný druh ve vážném ohrožení. Spolu s ním pak budou ohroženy další druhy, například žraloci velrybí, kteří migrují k Vánočnímu ostrovu, aby se nakrmili krabími larvami.

Krabi žijí na pevnině, kde obývají podzemní doupata, a každý rok se jich miliony vydají na cestu k moři

Zdroj: Princeton University, Global Change Biology

autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy
Spustit audio