Klára Notaro: Konvoje svobody jsou testem Macronovy popularity

15. únor 2022

Koronavirus ve Francii zkomplikoval ekonomickou situaci řadě lidí. Prohloubily se rozdíly mezi venkovem a městem, prohloubila se propast mezi elitou a méně vzdělaným obyvatelstvem. Nedávné vyjádření prezidenta Emmanuela Macrona, že bude otravovat život těm, kteří nejsou očkovaní, bylo asi poslední kapkou pro zkoušené obyvatelstvo, které navíc musí čelit zvyšování cen elektřiny, plynu a nafty.

Na venkově se často topí donedávna levnou naftou a do práce někteří lidé dojíždějí velmi daleko. Hromadná doprava mimo města ve Francii prakticky neexistuje, menší železniční tratě byly zrušeny, a tak každá domácnost musí mít dvě auta.

Čtěte také

Zdražování nafty z ekologických důvodů před pár lety a doporučení z Paříže zakoupit si raději drahý elektrický vůz lidé pochopili jako výsměch. Tak vzniklo hnutí žlutých vest, které bylo zprvu vnímáno jako spravedlivý protest. Později se ke hnutí přidaly anarchistické živly a v Paříži nakonec docházelo k výtržnostem a vandalství, čemuž tehdy policie jen přihlížela.

Dokonce byly zdemolovány výstavní prostory Vítězného oblouku, symbolu francouzské státnosti. Prezident Emmanuel Macron byl tehdy kritizován za benevolenci vůči demonstrantům. Ničivé akce žlutých vest, do kterých se nakonec navlékli mladí agresivní vandalové, skončily s příchodem epidemie.

Konvoje svobody

Dnes se hnutí žlutých vest probouzí ve své počáteční podobě. Jsou to lidé z menších měst a venkova, kteří mají málo peněz na důstojný život. Jsou nespokojení s Macronem, kterého považují za příliš autoritativního a proevropského. Vyčítají mu, že je vzdálený každodenním starostem obyčejných lidí. Jsou všech politických směrů – je to extrémní levice, extrémní pravice, střed a mnoho nevoličů, lidí, kteří se cítí demokracií zklamaní.

Čtěte také

Prakticky vojenské řešení prvního lockdownu zanechalo v lidech hořkost a pocit ztráty osobní svobody. Zavedení očkovacího pasu, bez kterého se nelze ani svézt vlakem nebo jít do kina či do restaurace a bez kterého nelze pracovat ve zdravotnictví, je považováno za další omezování svobody, za diktaturu.

Kvůli povinnosti očkování se ocitlo bez práce mnoho lidí, kteří z různých důvodů očkování odmítají. Ti se spolu s dalšími lidmi vydali z různých částí země do Paříže v autech s francouzskými vlajkami v takzvaných konvojích svobody podle vzoru nespokojených kanadských řidičů kamionů.

Čtěte také

V sobotu 12. února manifestovali v Paříži, i když to bylo zakázané. Policistů bylo dvakrát víc než demonstrujících. Asi sto lidí bylo odvedeno k výslechu na policii a bylo uděleno pět set pokut, což lze označit za nepřiměřené, protože v Paříži se konají často vyloženě protifrancouzské manifestace nejrůznějšího charakteru, bez jakýchkoliv postihů. 

Další cesty tentokrát už méně početných konvojů svobody vedou do Bruselu a do Štrasburku.

Lidé účastnící se konvoje jsou už tak spokojeni, protože manifestace v Paříži ukázala, že je hodně lidí, kteří s Macronovou politikou nesouhlasí.

Autorka je spisovatelka, žije v Paříži

autor: Klára Notaro
Spustit audio