Klan Bin Ládinů

20. červen 2005

Bin Ládin patří k obrovské rodině: jeho otec měl 54 dětí s řadou žen, z toho 25 synů a 29 dcer. Pořadové číslo Osama bin Ládina je 17. Nyní jen on sám má dalších 15 dětí. Tato široko rozvětvená rodina žije roztroušena po celém světě, kde její členové absolvovali prestižní univerzity. Doma, v Saudské Arábii, vlastní obrovskou stavební firmu SBG, která pracovala v minulosti hlavně pro královskou rodinu. Aby se rodina zbavila podezření, že jde o teroristický klan, Osama bin Ládina se oficiálně zřekla a skoro současně mu Saudská Arábie odebrala občanství.

Po 11. září 2001 je tento nejhledanější terorista na světě na útěku. Naposledy byl viděn dle věrohodných svědků před více než rokem v Hindukušských horách v obci Asmar, kde žijí kmeny s přísným rodovým kodexem, který bazíruje na islámské loajalitě. Jedno z pravidel všem členům kmene nařizuje bezpodmíněčnou ochranu islámských hostů. Za život hosta jsou povinni položit život. Od té doby, co se bin Ládin objevil v této vísce, po něm neexistuje jediná stopa. Kdykoliv speciální jednotky americké armády se vydaly po jeho sotopě, bin Ládin včas zmizel. Z toho Američané usuzují, že pakistánské tajné služby jsou s OBL, jak se jeho jméno v CIA zkracuje, ve stálém kontaktu a nějaký vysoký úředník ho vždy včas varuje.

Občas se ale přece americkým úředníkům něco podaří, i když my se o tom dozvíme vždy se značným zpoždění. Minulé vydání německého zpravodajského časopisu Der Spiegel například přišlo s odhalením, že dne 19. března 2002, při razii v místnostech islámského spolku s názvem Nadace pro mezinárodní dobročinou činnost v Bosně-Hercegovině, místní speciální jednotky na upozornění Američanů našly spoustu zbraní, trhavin, videopásků a letáků, které vyzývaly ke "Svaté válce". Kromě těchto známých věcí však v jedné z kanceláří narazili na počítač, v němž byla složka s názvem:Tarich Osama. Přeloženo z arabštiny: Osamova historie.

Americkým úředníkům rychle došlo, že narazili na poklad, neboť složka měla objem kolem 10 000 stran, které dokumentovaly celou historii al - Káidy a obsahovala i naskenované dopisy, protokoly z tajných setkání, fotografie i ručně psané poznámky, z nichž některé psal sám Osama bin Ládin. Úředníci CIA si kořist , které začali říkat Zlatý poklad, přivezli do Spojených států a dodnes z ní zvěřejnili jen nepatrné ukázky. Z dokumentů je dle časopisu jasné, že útok na newyorská dvojčata byl připravován mnohem delší dobu, než se původně po atentátu myslelo. Bin Ládin o něm snil více než deset let.

Při prověřování všech známých kont rodinného klanu po celém světě CIA narazila ve Švýcarsku na účet dvou Osamových bratrů Omara a Heidera, kteří ho tam u banky UBS založili v roce 1990. Uložili na něj počáteční vklad ve výši 450 000 dolarů. Ke kontu ale měli ještě v roce 1997 přístup jen dva jiní členové klanu a sice Yeslam a právě Osama. Francouzi dokázali, že z toho konta se prostřednictvím dalších osob přesouvaly peníze právě do Pakistánu, kde se dnes nejhledanější terosista bin Ládin nachází.

CIA si slibuje další možný úspěch i od té skutečnosti, že zná vesnici, kde se nachází jedna z jeho posledních žen z jeho nejmladší dvouletou dcerou. Vesnice je elektronicky hlídaná a všechny podezřelé pohyby jsou monitorovány. CIA zná i číslo jeho satelitního telefonu, ale již léta ho nikdo nezvedá. Bin Ládin měl telefon 00873 682505331.

Spustit audio