Kinoautomat se vrátil

11. červen 2007

Interaktivní film, jehož děj mohou ovlivňovat diváci, nadchl návštěvníky světové výstavy EXPO 67 v Montrealu. Nyní se Kinoautomat vrací do pražského Světozoru, kde byl promítán v sedmdesátých letech. Filmová kopie prošla digitalizací a hlasování probíhá pomocí bezdrátové technologie. Díky tomu se může Kinoautomat podívat i do dalších měst.

U dveří pana Nováka (Miroslav Horníček) zvoní jeho sousedka. Je téměř nahá. Oblečena jen do osušky si omylem zabouchla dveře svého bytu a nyní pana Nováka prosí, aby ji pustil k sobě domů. Co teď? Mladá dáma v prekérní situaci prosí o pomoc. A je velmi půvabná. Na druhé straně se každou chvíli může vrátit domů manželka pana Nováka, která má navíc dnes narozeniny... Taková je základní situace filmu Člověk a jeho dům. Dále už rozhodují diváci prostřednictvím dvou tlačítek. Zelené znamená vpustit, červené odmítnout.

Z filmu Člověk a jeho dům

Autorem Kinoautomatu je Radúz Činčera. Na tvorbě filmu se podíleli Pavel Juráček, Ján Roháč a Vladimír Svitáček. Pro režim vládnoucí v sedmdesátých letech byli tito tvůrci nepohodlní a pražské promítání bylo po roce zakázáno. Ještě dnes jsou v kině Světozor, které bylo pro Kinoautomat upraveno, pozůstatky původního hlasovacího zařízení.
O návrat Kinoautomatu se zasloužila dcera Radúze Činčery, režisérka Alena Činčerová. Princip zůstal stejný, změnilo se ale technické zázemí. Hlasuje se bezdrátově a o projekci se starají dva počítače.

Zahajovací večer, uprostřed paní Alena Činčerová

Ve Světozoru bude Kinoautomat k vidění do 20. června a projekce by měly pokračovat i na podzim. Během letní pauzy se film objeví na Letní filmové škole v Uherském Hradišti a časem se možná dočkají i kina v dalších městech. Kinoautomat by měl vyjít také na DVD. Webové stránky projektu najdete na adrese www.kinoautomat.cz.

Rozhovor o Kinoautomatu jsme vysílali v magazínu Nula-jednička (audio).

autor: Jiří Suchomel
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.