Když hoří americká krajina. Philip Connors: Sezóna požárů. Zápisky z požární hlásky v divočině

16. červenec 2024

Na americkém Jihozápadě, uprostřed rezervace Gila National Forest, dvě stě kilometrů od mexické hranice, v nadmořské výšce 3 000 metrů nad mořem stojí požární hláska. Ve Spojených státech jich zbývá už jen pár set. Autor knihy Philip Connors se na východ od Apache Peak každoročně vrací, aby tam od dubna do srpna strážil horskou a pouštní krajinu pod sebou. V těchto místech dochází k vůbec nejčastějšímu výskytu suchých bouří na území Spojených států. 

Zkušenost požárního hláskaře, kterou má autor knihy Connors, není jedinečná jen proto, že tomuto povolání patrně brzy odzvoní.

Účinkuje: Aleš Slanina
Připravil: Viktor Bezdíček
Napsal: Philip Connors
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Zvuková spolupráce: Antonín Kánský
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 6. 7. 2024

Hláskař stráví pět měsíců v roce pozorováním hor, většinou jen sám se sebou a s okolní divočinou. Kniha Philipa Connorse je nejen svědectvím o tomto podivínství, ale také průvodcem po historii tohoto fascinujícího území a sondou do dějin amerického ochranářství.

Jednou z významných osobností, ke kterým se autor vztahuje, je Aldo Leopold.

Na své hlásce si ale Philip Connors také četl v deníku Jacka Kerouaca, který v roce 1956 obýval hlásku na protějším Desolation Peak. Doufal totiž, že zde přemůže své vnitřní běsy, bohužel bez úspěchu. Zahořklý se upil k smrti roku 1969.

Celé čtyři týdny můžete poslouchat premiérovou Radioknihu, kterou na základě vlastních zkušeností požárního hláskaře sepsal Philip Connors.

Spustit audio