Kateřina Veselovská o tom, jak jazyk pracuje s emocemi
Jak pracuje jazyk s emocemi? A jak můžeme s emocemi pracovat v textech, ať už při jejich používání nebo rozpoznávání?
Informace v textech mohou být nejen objektivní fakta, ale také subjektivní názory. A ty mohou být zcela logicky emočně zabarveny. Jak se s takovými emocemi pracuje? Jak se zkoumají a analyzují? Jaké metody lingvisté používají? Je možné pro analýzu textu použít počítač, nebo je stále potřeba, aby texty hodnotil člověk, který rozpozná i kontext a diskurz?
Michael Rozsypal se bude ptát Kateřiny Veselovské z na Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Zajímat ho bude mimo jiné to, zda se také způsoby, jak své emoce v textech či jazyce vyjadřujeme , proměnily s rozvojem nových médií a sociálních sítí.
Mgr. Kateřina Veselovská působí v Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kde nyní dokončuje dizertační práci na téma Analýza sentimentu. Dlouhodobě se zabývá možnostmi automatického zpracovávání emocí v rámci psané i mluvené řeči a textovou analytikou obecně. Je řešitelkou grantového projektu GAČR na téma K lingvistické struktuře evaluativního významu v češtině. Vyučuje předmět Lingvistické aplikace na UK v Praze a UP v Olomouci. Studijní pobyty absolvovala také na University of Oslo v Norsku a na Saarland University v Německu.
Pořad je předtočen.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.