Kateřina Perknerová: Šetřit a rozdávat, toť kulatý vládní čtverec

14. září 2023

Nenaplněné sliby jsou špatnou vizitkou politiků. Ještě větší frustraci možná působí jejich bezradnost při objasňování toho, proč to či ono zařídit nejde. Když nastupovala koaliční vláda Petra Fialy, byl jejím tmelem jednak odpor proti Andreji Babišovi a jeho politickému stylu, jednak závazek dát do pořádku veřejné finance. To první jí vydrželo dodnes.

Kromě podpory Ukrajiny není jiné téma, kde by se pět lídrů shodlo tak jednoznačně, jako je právě nutnost zabránit Babišovu návratu do Strakovy akademie.

Čtěte také

Zatímco před dvěma lety mohli poukazovat na chaos při krocení covidové pandemie, zamrzlý tendr na dostavbu Dukovan, startující inflaci či nepředloženou důchodovou reformu, takřka v polovině volebního období musejí čelit otázkám, jak plní své domácí úkoly oni sami.

Pokud zůstaneme u způsobu vládnutí, tak distingovaný akademik Petr Fiala je proti dravému podnikateli Babišovi svěží a vítaná změna. Jenže strukturované projevy a věty plné signálů se lidem také omrzí. Ba dokonce se zdá, že Babišovy nekonečné a obsahově rozmazané tirády jsou díky šťavnatosti a rádoby lidovosti oživením politického úhoru. Pochopitelně z pohledu lidí, kteří nevolili pětikoalici. A to nezmění žádný poslanecký etický kodex.

Vzdělání jako priorita

Onomu jinému stylu, který měl přijít po vládě ANO a ČSSD pak jistě nesvědčí kauzy Dozimetr nebo Blažek. Současná opozice popisuje úkryt ministra spravedlnosti před bouří jako vskutku nejedlou chuťovku. Zároveň ústy předsedy ANO dodává, že když Pavel Blažek dojednával na Hradě prostřednictvím Martina Nejedlého vládu, nikdo mu žlutou kartu nevystavoval.

Čtěte také

Pro tradiční pravicové voliče je ovšem daleko horším soustem, že se ODS nedokáže zasadit o výrazné snížení schodků státního rozpočtu, strmý pokles výdajů eráru a upření pozornosti na investice s rozdílovým efektem. „Fakta jsou tato. V roce 2013 každý z nás dlužil 160 tisíc korun, dnes po osmi letech působení ANO ve vládě každý dluží 226 tisíc korun,“ řekl v premiérské debatě Deníku v září 2021 lídr trojbloku Spolu Petr Fiala.

A co se píše ve zprávě ČTK z letošního ledna? „Státní dluh ke konci roku 2022 vzrostl na 2 895 bilionu korun. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 275 033 korun.“

To jsou fakta. Přestože je ODS dominantní vládní partají, nedokáže nejenom zatáhnout za záchrannou brzdu, ale udává tón dalším závazkům, jež se stávají mandatorními výdaji. Především jde o zákonnou povinnost vydávat dvě procenta HDP na obranu a platy učitelů držet na 130 procentech průměrné mzdy ve státě. Proto se musí škrtat jinde. Například ve školství, vědě a výzkumu, kde se má ušetřit 11 miliard.

Kateřina Perknerová, komentátorka Deníku

A tak akademici, zástupci vysokých a středních škol vyzývají ministry, aby dodržovali vlastní programové prohlášení, v němž je vzdělání označeno za prioritu. Podle nich jde přesně o onu strategickou investici, která se společnosti mnohonásobně vrátí. Leč pro pravostředový kabinet jsou předvolební sliby kulatým čtvercem, který se marně snaží nakreslit. 

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.