Kateřina Perknerová: Komu fandit kvůli pleti či pohlaví

8. červenec 2023

Profesor Tomáš Hudlický zemřel před rokem. Kdyby žil, jistě by se hořce pousmál nad výrokem Nejvyššího soudu USA, který zakázal Harvardově univerzitě a Univerzitě Severní Karolíny vycházet u přijímacích zkoušek vstříc studentům určitých etnických menšin.

Co s tím má společného chemik Hudlický, jehož rodiče v roce 1968 emigrovali do Spojených států a on sám se stal významným vědcem s působištěm na Brock University v kanadském Ontariu? Mnohé. Před třemi lety napsal do prestižního vědeckého časopisu článek o rozvoji oboru organická chemie. V něm se zmínil, že různá centra pro rovnost, pestrost a inkluzi „ovlivnila metody nabírání zaměstnanců do té míry, že zařazení kandidáta do jedné z preferovaných sociálních skupin může mít přednost před jeho či její kvalifikací”.

Čtěte také

Kvůli této větě ho univerzitní vedení vyšetřovalo, jeho studenti měli problémy, přišel o již přichystané zvláštní číslo významného časopisu u příležitosti svých sedmdesátin. A co bylo naprosto za hranou, předmětný článek byl smazán. Redakce vydala prohlášení, že Hudlického text byl nepřátelský vůči ženám a minoritám, což v něm nebylo ani v náznaku. Jak tehdy uvedl biochemik Jan Konvalinka, jeho kolega se stal „orwellovskou neosobou“. A k tomu pro Deník dodal: „Někteří významní chemici z Německa nás varovali, že mé prohlášení jako prorektora Univerzity Karlovy a Učené společnosti ČR, v němž kolem padesáti špičkových vědců hájilo Hudlického právo na svobodné vyjádření, bude mít následky pro nás osobně i pro českou vědu. Je to kombinace sektářství a kariérismu. Ti lidé opravdu věří, že budují nový lepší svět. A myslí si, že cestou k tomu je zákaz zlých myšlenek.“ Intervence nepomohla, slovutný chemik byl majiteli pravdy a patentu na zářné zítřky usmýkán.

Čtěte také

Vymazávání článků kvůli nevinnému popisu skutečnosti je věc, která z českého pohledu vypadá víc než absurdně. Debata o dezinformacích má tady naštěstí úplně jiný rozměr. Tedy, zda se mohou do veřejného prostoru vypouštět i názory opřené o popírání faktů a lži. To, že západní univerzitní a akademický svět prosazuje pozitivní diskriminaci, ovšem nejsou žádné fake news. Otázka zní, je-li to žádoucí, opodstatněné a jakou míru nerovnosti při tomto postupu eventuálně zvolit. Měly by mít české univerzity a přední vědecká pracoviště kvóty na ženy, Romy nebo Ukrajince? Podobná úvaha se jeví lichou, v tuzemsku se takto zatím nepřemýšlí. Převládající názor říká, že uspět má ten, kdo prokázal požadované schopnosti, talent, píli a předpoklady. Což nijak nekoliduje s pomocí všem, jimž se této výbavy nedostává. Nebo s vytrvalým odstraňováním překážek pro uplatnění lidí, kteří jsou těmito dispozicemi obdařeni, ale objektivně je nemohou rozvinout. Třeba kvůli špatné finanční situaci své rodiny, péči o malé děti nebo útěku před válkou. Avšak to je jiný příběh.

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Spustit audio