Kateřina Perknerová: Fialův tým na značkách. Co je a není důležité

4. listopad 2021

Po necelém měsíci od uzavření volebních místností známe obrysy příští vlády a pár detailů z jejího programu. Koalice Spolu a Pirátů se Starosty měly už značný předvolební náskok. Dopředu daly najevo, že když porazí Andreje Babiše (ANO), cestu do Strakovy akademie mu rázně uzavřou. To jejich lídři splnili a hned v povolební sobotní večer uzavřeli memorandum o spolupráci.

Od úterní noci je známo, že občanským demokratům, lidovcům a TOP 09 připadne jedenáct vládních křesel, Pirátům se Starosty sedm. Zřídí se nové posty ministrů pro evropské záležitosti, vědu, výzkum a inovace a legislativu.

Čtěte také

O personálním obsazení politici vítězných stran zatím mlčí, ale je téměř jisté, že Zbyněk Stanjura (ODS) bude správcem státní kasy, Jana Černochová (ODS) ministryní obrany, Vít Rakušan (STAN) šéfem vnitra a Ivan Bartoš (Piráti) obsadí křeslo ministra pro místní rozvoj a digitalizaci.

Také víme, že kabinet nechce zvyšovat daňovou zátěž, ale zároveň hodlá srazit současný sedmiprocentní schodek veřejných financí na tři procenta hrubého domácího produktu, snížit sociální pojištění a podpořit růst slevy na poplatníka.

Nic z výše řečeného není pro budoucnost České republiky podstatné. Vyšší počet vládních křesel možná kdekoho zarazí, ale pro rozpočet jsou to drobné a racionální zdůvodnění užitečnosti nových pozic náklady hravě převáží.

Není důležité, kolik úřednických míst a provozních výdajů kabinet škrtne. Klíč ke zdaru spočívá v celkové strategii, v pojetí politiky ve všech trajektoriích.

Vysvětlit každý krok

Vsadí-li Petr Fiala (ODS) a jeho tým na všestrannou podporu moderních technologií, může zvládnout dosud marně očekávaný přechod na digitální stát, stejně jako Green Deal a ekologické výzvy dobře zformulované mnoha řečníky na klimatickém summitu v Glasgow.

Čtěte také

Vsadí-li na přímou a pravdivou komunikaci s občany, může získat jejich důvěru, což se logicky odrazí i v lepším zvládání krizí včetně covidové. Vsadí-li na partnerství, může eliminovat mezistranické třenice ve vládě. Vsadí-li na inteligentní evropskou spolupráci, může pozvednout Českou republiku mezi země, které se těší v Bruselu respektu.

Dalším předpokladem úspěchu je naprosté odmítnutí jakéhokoliv papalášství, rozhazování, ale i kamarádšoftů a přihrávání malých domů. Ani na chvíli by nová vláda neměla zapomínat na to, že má v zádech Andreje Babiše s jeho 72 poslanci, týmem bystrých poradců a několika médii. Zadarmo jim nedá jeden jediný den a žádný přešlap.

Kateřina Perknerová, redaktorka a komentátorka Deníku

Zavrhnout musí populismus a plané sliby, které nebude s to splnit. A samozřejmě neméně velký význam bude mít její schopnost srozumitelně vysvětlit každý potřebný, byť často bolestivý krok.

Úkolů mnoho a překážek na cestě ještě víc. Petr Fiala si bude muset stokrát denně opakovat větu, že jen malý si klade malé cíle.

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Spustit audio