Karel Hvížďala: Prima CNN News - národní nebo mezinárodní televize

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Logo zpravodajského kanálu CNN Prima News

Třetí nejposlouchanější americká televizní stanice, po Fox News a MSNBS, CNN ohlásila, že poskytne licenci třetí nejposlouchanější české stanici, po Nově a ČT, Primě, na vysílání zpravodajské televize.

Zatím se sice hovoří, že zpravodajství ze zahraničí bude dodávat CNN a domácí bude obhospodařovat Prima, ale jak to ve skutečnosti bude vypadat, to teprve uvidíme.

Nová zpravodajská televize CNN Prima News žádá o licence, získat by je měla v následujících týdnech

Z vysílání evropské verze amerického zpravodajského kanálu CNN

Ze zákona musí každý držitel licence spustit novou televizi do roka a Prima se již včera zavázala tento termín dodržet. Nová televize má být k dispozici ve všech platformách včetně pozemního vysílání.

Zkušenosti z Turecka či ze sousedního Rakouska, kde vysílá EU24.tv, ukazují, že flexibilita majitelů licence je veliká. Jinými slovy: rozhodující roli má byznys, a ne kvalita zpravodajství. V Rakousku jde výhradně o národní zpravodajský kanál a značka CNN tam slouží jako spolehlivé marketingové logo. Proto nelze zatím vyloučit, jak tento nový kanál bude fungovat u nás.

Problém tohoto projektu může být v tom, že žurnalistický profil obou stanic je hodně odlišný: zpravodajství CNN je považováno za liberální, zatímco podobné pořady na Primě lze klasifikovat spíše jako konzervativní: stačí si připomenout jejich vystrašené vysílání o migraci a uniklou nahrávku, na níž šéfka zpravodajství Primy Jitka Obzinová přikazovala redaktorům, aby se ve svých vyjádřeních striktně řídili postoji majitelů.

Tento zvolený kurz pak přilákal do vysílání Primy známé kritiky České televize Terezu Spencerovou, Petra Žantovského či Benjamina Kurase.

Nejmodernější vysílací studio v Evropě

Na zpravodajské televizi si už v Česku vylámala zuby řada firem, Prima sklidila kvůli CNN kritiku

Eva Perkausová a Roman Šebrle, tváře zpravodajství FTV Prima

Z1, 24cz, 24 Plus, z24. Projekty, které buďto skončily předčasně, nebo nespatřily světlo světa vůbec. Nová komerční televize to nebude mít s důvěrou u diváků vůbec jednoduché. Oznámení Primy se v úterý proto jevilo spíše než realita jako opožděný apríl.

Z toho vyplývají obavy, že pokud se obě stanice na zpravodajském profilu neshodnou, mohl by tento projekt dopadnout podobně jako v Rakousku. Pak by ovšem Česká televize nemusela mít tak velké obavy z toho, že se Primě podaří odlákat jejich zkušené redaktory.  Odejdou jen ti, kteří se nechají nachytat na peníze, což bude dost důležitá zkouška zpravodajského týmu ČT 24.

Jediné, co lze bezpečně zatím o nové stanici Prima CNN News říci, je, že bude v satelitní i kabelové nabídce a i jako pozemní kanál v běžném i vysokém rozlišení. Jde o druhý pokus o konkurenci velmi zdařilé ČT 24.

První podobná televize s názvem Z1 vysílala digitálně v letech 2008 až 2011 a po úspěšném začátku skončila z finančních důvodů.

Prima spustí společně s americkou CNN nový zpravodajský kanál, odstartuje do roka

Volební studio CNN

Televizní skupina Prima spustí v Česku během 12 měsíců nový zpravodajský kanál CNN Prima News. Kontinuální zpravodajství v terestrickém, kabelovém i satelitním vysílání v českém jazyce bude nabízet na základě partnerství s firmou CNN International Commercial (CNNIC). Obsah bude vytvářet oddělení zpravodajství skupiny Prima.

To by se – pokud bude této nové stanici udělena licence – v tomto případě nemělo stát, neboť jde o dobře zavedený a fungující subjekt nejen ve Spojených státech, ale i v mnoha dalších zemích jako je Indonésie, Filipíny, Turecko, Švýcarsko, Řecko a Rakousko.

Prima CNN News by byla prvním podobným kanálem ve střední Evropě, bude sídlit v nové centrále Primy v bývalém sídle společnosti Vodafone v pražských Strašnicích, kde má vzniknout nejmodernější vysílací studio v Evropě.

Prima, která byla založena v roce 1993 jako první soukromá televize, v současné době provozuje osm televizních kanálů a šest rozhlasových stanic. Příchod CNN do této skupiny, která ke zprávám doposud přilákala kolem 600 tisíc diváků, by dle odborníků mohl zapříčinit nárůst poslechovosti a příjmů z reklamy až o tři procenta.

Karel Hvížďala

A zřejmě o stejný efekt jde i majitelům Primy, pánům Ivanu Zachovi a Vladimíru Komárovi. Podle posledních dostupných údajů tato televize v roce 2016 vykázala přibližně půlmiliardový zisk. A protože je údajně ve hře i prodej televize Nova, je tento krok logický.