Karel Hvížďala: Ofenzivní realismus a Trump
Ofenzivní realismus je směr, který razí ve Spojených státech 77letý politolog John Mearsheimer. Jeho poslední kniha se jmenuje Velký blud: Liberální sny a mezinárodní realita. Německému magazínu Der Spiegel řekl: „Trumpova vláda chce zásadně změnit europolitické vztahy, vystoupit z NATO a mít dobré vztahy s Ruskem, což Evropa nechce. Proto si je těžké představit, že by bylo možné tyto dva rozdílné postoje sladit.“
Čtěte také
A když se ho novinář ptal na článek 5, který zavazuje členy NATO, aby v případě napadení Lotyšska či Finska šli i Američané ohrožené zemi na pomoc, politolog překvapivě prohlásil: „Pátý článek ve skutečnosti neznamená, že USA v takovém případě automaticky použije vojenské prostředky. V době studené války byla taková formulace nutná. Německo nemělo atomové zbraně a bylo třeba vyvolat strach, že v případě napadení jim přijdeme na pomoc. Ve skutečnosti bychom to neudělali, což později přiznali ministr zahraničí Henry Kissinger i bývalý ministr obrany Robert McNamara, když odešli z vlády.“
Trump Evropany opovrhuje
Tento postoj Mearsheimer v další části rozhovoru trochu mírnil, když dodal, že v současné době v případě Finska a Lotyšska, by ještě napadeným zemím pomohli, ale toto odhodlání se rapidně zmenšuje. „Nejsem si jitý, jestli bude taková garance platit i za pět let.“
Čtěte také
Vzápětí dodal, že „Trump a Vance opovrhují Evropany. Když byl Trump poprvé prezidentem, měl dva základní zahraničněpolitické cíle. Chtěl obrátit vztah s Čínou o 180 stupňů a spolupráci zbrzdit. A naopak vztahy s Ruskem, a zvláště s Vladimírem Putinem, vylepšit. První cíl se mu podařilo splnit, druhý ne, a proto se dnes pokouší splnit to, co chtěl už tehdy.“
A rozhovor pokračuje: „Když dostala Unie v roce 2012 Nobelovu cenu míru, byl to velký omyl. Měla ji dostat Aliance. A tím nepřímo myslel Spojené státy.“
V interview se Mearsheimer několikrát vrátil k Rusku.
Čtěte také
„Trump chce dohodu s Putinem a ukončit konflikt na Ukrajině. Když se to Evropanům a Ukrajině nebude líbit, jdeme dál. Ať si Evropané udělají dohodu s Ruskem sami. Mnoho štěstí. Je jasné, že Trumpova vláda se chce s Evropou rozejít.“
Nebo připomněl: „Stejně jasné je, že Rusko jako velmoc chce Ukrajinu raději rozbít, než jí dovolit něco jiného.“
Ofenzivní realista
John Mearsheimer je ofenzivní realista, je autorem i takzvané neorealistické teorie interakce velmocí, podle které se každá velmoc snaží o svou hegemonii. Jeho ideje jsou realistické, jen prý byl dlouho považován za dinosaura.
Teď jako dinosaurus vypadá spíš prezident Donald Trump – protože se chová jako mocnář 19. století. Také si myslí, jak prozradilo jeho okolí, že mu Evropané, kterými opovrhuje, dají Nobelovu cenu míru, a to za ukončení války na Ukrajině. Za jakoukoli cenu, třeba i války v Palestině.
Zatím se mu ale nedaří oslabit celní válkou ani tu Čínu. Naopak ji posílí jako obchodní velmoc v asijsko-pacifickém regionu. Spojené státy ale mezitím podle ekonomů ztratí veškerou důvěru.
Autor je publicista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.