Karel Hvížďala: Co dělala Angela Merkelová v NDR?

14. červen 2013

To je otázka, kterou si kladou autoři knihy Das erste Lenen der Angela M., První život Angely M. v sousedním Německu. Oba jsou novináři. Georg Reuth pracuje v bulvárním Bildu, vzděláním je historik a napsal řadu knih, například o maršálu Erwinu Rommelovi, Adolfu Hitlerovi a Josephu Goebelsovi. Druhým autorem je Günther Lachmann, redaktor deníku Die Welt, autor knihy Tödliche Toleranz, Smrtelná tolerance, o muslimech.

Nyní tito dva autoři spojili své síly a snaží se v právě vyšlé knize prozkoumat prvních pětatřicet let života Angely Merkelové, které strávila jako dcera faráře a vědecká pracovnice v bývalé Německé demokratické republice. Knihu jsem ještě nečetl, ale recenzenti v prestižních tiskovinách se shodují v tom, že nic objevného nepřináší, spíše přes její minulost jen přehodili nový závoj, napsal například Der Spiegel. Kritik Stefan Berg, který původně také žil v NDR a pracoval jako novinář v církevním časopise, vytýká autorům neproporcionální nedůvěru a snahu pouze zpochybňovat její přiznání.

Kniha spíše kvalifikovanějšího čtenáře přesvědčuje o tom, že autoři o bývalém životě v NDR vůbec nic nevědí a neumějí si ho ani ve své fantazii představit. Vyčítat Angele Merkelové, že umí dobře rusky, nebo že byla členkou jejich svazu mládeže FDJ, obdoba našeho SSM, kde na Akademii věd, v níž pracovala, musel být každý vědecký pracovník, pokud nevstoupil do strany, je komické. Ona za tuto kompromisní hranici nikdy nešla, a to je zapotřebí naopak ocenit. A snaha představit ji jako ženu řízenou neznámými silami, které vedou zřejmě do Ruska, kde byla jednou na výměnném zájezdu, je opravdu naivní.

Za zmínku stojí i reakce politických stran: Opoziční sociální demokraté, protože je tři měsíce před volbami, žádají veřejné vysvětlení a liberálové se zelenými situaci uklidňují. Mateřské křesťanskodemokratické strany se od takových věcí distancují a vláda ústy svého mluvčího považuje podezření vyslovená v knize za nepravdivá. Zároveň se mluvčí odvolává na starší knihu s názvem Angela Merkelová - Mein Weg. Ein Gespräch mit Hugo Müller-Vogg, v níž svoji pozici v mládežnické organizaci paní kancléřka popsala co nejvěrněji a kde se přiznává i k tomu, že tato organizace patří do jejího života, protože bez členství v ní by nemohla ani vystudovat, ani pracovat na akademii.

Poslanec za liberály Patrick Kurth se paní kancléřky radikálně zastal a varoval před takovými rychlými a spekulativními hodnoceními, jaké přináší tato kniha. Doslova řekl: "Rozhodující je osobní odpovědnost a vztah k útlaku lidí. Pokud paní kancléřce nebylo nic takového prokázáno, měl by se člověk držet zpátky." Navíc z přístupných dokumentů vyplývá, že na akademii, kde pracovala, byl na ní nasazen agent Stasi. Bez kompromisů se v bývalém východním bloku žít nedalo, říká místopředsedkyně zelených Antje Hermenauová, která se rovněž paní kancléřky zastala. To ale i v Česku vědí všichni starší občané.

Spustit audio