Karel Hvížďala: Autentický celoživotní surrealista Jan Švankmajer

4. září 2024

Největší audioportál na českém internetu

Jan Švankmajer: Arcimboldesque Head of Shells I., ceramic, 1996, 43x37x63 | Foto: GASK – Galerie Středočeského kraje

Karel Hvížďala: Autentický celoživotní surrealista Jan Švankmajer

„Jestliže ekologická katastrofa, kterou právě prožíváme, nechává ročně vyhynout desítky živočišných druhů, pak nezbývá, než aby je imaginace nahradila jinými.“ Citace může sloužit jako návod k použití celého jeho díla.

Švankmajer se celý život snaží vyprovokovat naši fantazii ze zaběhaného pohodlí a ukázat cestu z klece strohého realismu. Provokuje a vyhání nás z nudné všednosti.

Čtěte také

Předvádí na svých objektech, plátnech a ve filmech, že naše fantazie nemusí mít žádné hranice, že skutečnost může mít nekonečně tváří a záleží jen na nás, jestli máme odvahu otevřít si v mozku záklopky a ponořit se do světa za oponou všednosti a smát se i sami sobě, kvůli tomu, že jsme to dříve nedokázali. 

A pak je možné si dělat legraci ze všeho, co můžeme považovat za svaté, včetně třeba relikviáře.

Napsal: „S fetiši vedeme zápas o naše blaho, zraňujeme je hřebíky a pálíme je, abychom je přiměli k poslušnosti, ale zároveň je krmíme, aby měly sílu plnit naše přání. Na rozdíl od fetišů jsou relikviáře schránkami posvátných ostatků určených k našemu uctívání. Zatímco fetiše jsou tím mocnější, čím děsivější mají vzhled, relikviáře se pyšní nádherou a krásou.“

Čtěte také

Aby dal políček antropocentrismu, našemu sebestřednému způsobu myšlení, názoru či postoji, podle něhož je člověk středem všeho, vystaví svůj surrealistický relikviář, který se skládá z nakoupeného psího žrádla, v němž najdeme dančí uši a kopýtka, prasečí rypáky, uši, nohy, ocásky a krůtí pařáty, které pozlatí.

To vše uloží do bedýnky vylepené sametem

Švankmajer je autentický celoživotní surrealista, což je evropský umělecký směr, který usiluje o osvobození mysli. Zrodil se v Paříži ve dvacátých letech zásluhou André Bretona. Jednou z nejvýraznějších postav tohoto uměleckého směru byl malíř Salvador Dalí.

Čtěte také

Z naší skupiny surrealistů je dodnes asi nejznámější Toyen, která se po válce přestěhovala do Paříže.

Švankmajer absolvoval scénografii na UMPRUM, poté obor režie a scénografie na FAMU. Ve své filmové tvorbě vytvořil nezaměnitelný a zcela specifický styl, jak se mohli diváci ČT přesvědčit v sobotu na jeho filmu Šílení, kde se v hlavních rolích tohoto hororu objevil Jan Tříska či Aňa Geislerová a Pavel Liška.

Karel Hvížďala

Režisér ve filmu předvádí, jak komunikace mezi ním a divákem funguje prostřednictvím vyvolaných asociací, pakliže i v těch nejfantastičtějších momentech jednotlivé scény vypadají jako záznam reality. Film získal Českého lva za nejlepší výtvarný počin.

Jan Švankmajer, nositel mnoha i zahraničních cen, se 4. září 2024 dožívá 90 let.

Autor je publicista

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.