Kampaň MeToo je honem na čarodějnice a diskriminuje muže, říká herečka Deneuveová

Zatímco třeba Oprah Winfreyová vehementně podporuje kampaň MeToo, jedna slavná francouzská herečka nyní vystoupila s úplně jiným pohledem na věc. A sklidila velkou pozornost doma i ve světě. Catherine Deneuveová je jednou ze stovky žen, které podpořily otevřený dopis, jenž hnutí MeToo zpochybňuje a označuje ho za „hon na čarodějnice“, respektive na muže. Dopis vyšel ve francouzském listu Le Monde a vzbudil značný ohlas.

Feministky filmovou a divadelní divu odsuzují, objevuje se ale i řada reakcí, které jí dávají za pravdu. Mezi signatářkami prohlášení najdeme například spisovatelku Catherine Milletovou, vydavatelku Joëlle Losfeldovou a další představitelky francouzské kulturní a akademické sféry.

„Muži jsou kolektivně trestáni, někteří byli donuceni opustit zaměstnání, jejich kariéry jsou v troskách. A to jen proto, že se dotkli ženského kolene nebo se pokusili ukrást polibek,“ cituje například stanice Deutsche Welle z otevřeného dopisu.

„To, co začalo povzbuzením žen, aby se nebály promluvit, dospělo k naprostému opaku. Namísto pomoci ženám tato šílenost jen povzbuzuje nepřátele sexuální svobody. Je to voda na mlýn náboženským extrémistům a reakcionářům všeho druhu,“ tvrdí signatářky.

Nová iniciativa

Dopis reaguje na dění v Hollywoodu, kde se stovky hereček nedávno spojily a vytvořily novou iniciativu nazvanou Time‘s Up, v překladu Čas vypršel. Ta si dává za cíl bojovat proti diskriminaci ve všech společenských oblastech. Během předávání Zlatých glóbů měla téměř každá herečka na sobě róbu černé barvy, která symbolizovala podporu hnutí MeToo a dalším podobným aktivitám.

podnikatelka, manažerka, byznysmenka, sexuální obtěžování na pracovišti, sexuální obtěžování v kanceláři (ilustrační foto)

Není to poprvé, co čtyřiasedmdesátiletá Deneuveová vystoupila proti platformě MeToo, která se zrodila poté, co desítky žen zveřejnily příběhy o sexuálním obtěžování. Už loni v říjnu v jedné z francouzských televizní show Deneuveová předpověděla, že podobné aktivity přinesou víc škody než užitku, připomíná Deutsche Welle.

Pohrdání oběťmi sexuálního násilí

Na otevřený dopis už pobouřeně reagovala skupina francouzských feministek. Ty obvinily jeho signatářky, že „pohrdají oběťmi sexuálního násilí“. A pokoušejí se prý zastavit současnou kampaň proti dosud zamlčovaným nepravostem, které poprvé vypluly na povrch při aféře mocného hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina.

„Jakmile se problém rovnosti pohlaví posune kupředu, byť jen o malý krůček, už nás nějaké dobré duše varují před tím, jestli se to nepřehání,“ uvedla třicítka aktivistek v textu, o kterém informuje server stanice BBC. Toto odmítnutí kritiky kampaně MeToo ale ve Francii přílišný ohlas nevzbudilo.

Podle BBC patří Deneuvová a další signatářky prohlášení spíše ke starší generaci, která se obává o svobody vybojované v rámci sexuální revoluce v šedesátých letech minulého století. Mladší aktivistky naopak mají na celou záležitost odlišný názor. Soudí, že nynější rozmáhající se tažení proti sexuálnímu obtěžování a nátlaku je poslední a velmi důležitou fází boje za práva žen.